1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. PKK çözüm sürecinden sapıyor mu?
PKK çözüm sürecinden sapıyor mu?

PKK çözüm sürecinden sapıyor mu?

PKK'nın organize ettiği ''Zafer ve final kongresi'' olarak adlandırılan 11. Kongresinde çözüm süreci konusunda yapılan açıklamalar PKK'nın yeni kararlar alındığının sinyali olarak değerlendirildi.

A+A-

 PKK'nın en önemli toplantısı olarak görülen ve Kandil yönetimi tarafından "Zafer ve final kongresi' olarak lanse edilen 11. Kongrede, çözüm süreci konusunda yeni kararlar alındığının sinyali verildi.

Yeni bir merkez komitesi seçilmesi ise Cemil Bayık'ın kendi ekibini kurduğu şeklinde yorumlandı.

Kandil'de PKK tepe isimlerini biraraya getiren toplantıda Cemil Bayık, Bahoz Erdal, Duran Kalkan, Murat Karayılan gibi örgütün önde gelen isimleri vardı.

PKK'nın "zafer ve final kongresi" olarak nitelediği toplantıda çekilmenin durdurulması ve çözüm süreci konuşuldu. Sonuç bildirgesine yansıyan hava PKK'nın çözüm sürecinden sapma eğilimi gösterdiği şeklinde okundu.

ÇEKİLME SURİYE KÜRTLERİ YÜZÜNDEN Mİ DURDU?

Kongrede alınan kararlarda AK Parti hükümetinin çözüm sürecine 'ciddiyetsiz yaklaştığı' öne sürüldükten sonra dikkat çeken bir vurgu yapıldı.

Açıklamada, "Kürt hareketinin attığı "tarihi adımları seçimlere kurban etmesi" ve "Rojava Devrimi’ne düşmanlığı"nın yeni bir karar almayı zorunlu kıldığı" cümlesi yer aldı.

Suriye Kürtleri (Rojava) konusundaki bu vurgu, PKK'nın çekilmeyi gerçekte bu sebepten durdurduğu yorumunu akıllara getirdi.

DÖRT PARÇADA ÖZGÜRLÜĞE YAKLAŞTIK

Toplantının sonuç bildirgesindeki şu cümlede de PKK'nın mevcut konjektürde elde ettiği Suriye fırsatını kullanmak istediği şeklinde okundu:

"Ortadoğu'da eski statükonun yıkıldığı, yeni statükoların kurulmak istendiği bir süreçte Kürtlerin böyle bir güç olmaları, Kürtleri ilk defa bu düzeyde dört parçada özgür ve demokratik yaşama yakınlaştırmıştır.”

DEMOKRATİK KONFEDERALİZM

Bildiride yer alan "Demokratik konfederalizm, demokratik ulus ve demokratik özerkliğin tam olarak örgütlendirilip inşa edilmemesinde parti öncülüğü ve kadronun yetersizliklerinin belirleyici olduğu sonucuna varmıştır" tespiti de dikkat çekici.