1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. PKK'lının Babası'ndan Mecliste Şok İstek
PKK'lının Babası'ndan Mecliste Şok İstek

PKK'lının Babası'ndan Mecliste Şok İstek

PKK terör örgütü üyesi Ahmet Karakaya'nın babası Mehmet Karakaya'yı dinledi...

A+A-

Komisyon 2009 yılında çatışmada öldürülen PKK terör örgütü üyesi Ahmet Karakaya'nın babası Mehmet Karakaya'yı dinledi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Terör ve Şiddet Olayları Kapsamında Yaşam Hakkı İhlallerinin İncelenmesine Yönelik Kurulan Alt Komisyon, 2009 yılında çatışmada öldürülen PKK terör örgütü üyesi Ahmet Şerif Karakaya'nın babası Mehmet Karakaya'yı dinledi. Karakaya, "Halklar birbirini kucaklasın. Benim oğlum bu yolda son olsun" dedi.

Mehmet Karakaya, 2009'da güvenlik güçlerince öldürülen oğlunun cenazesini isteyen Karakaya, "gerillaların da askerler gibi şehit olduğu"nu savunarak, "gerilla ailelerine" de şehit ailelerine ödendiği gibi tazminat ödenmesini istedi.

Alt Komisyon Başkanı, AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı; "Komisyonun amacı, gelecek kuşaklara barış içerisinde yaşanacak bir ülke bırakmaktır. Ülkede, 30 yıldır büyük acılar yaşandı ve herkes bu acılardan payını aldı. Bu çerçevede terörden doğrudan etkilenmiş her kesimden insanla bağlantı kurarak, yaşadıklarını anlamak ve kamuoyuna aktarmak istiyoruz" dedi.

Mehmet Karakaya, komisyon üyelerine oğlunn oğlunun öldürüldüğü haberini aldıktan sonra yaşadıklarını anlattı. Karakaya, Siirt Eruh Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak, oğlunun cenazesini istediklerini anlattı. Kendisine cenazenin verilmediğini ancak ceset görüntülerinin bulunduğu bir CD izletildiğini iddia eden Karakaya, görüntülerin bulunduğu CD'yi komisyon üyelerine dağıttı.

Oğlunun cenazesini almak için Siirt Valiliği ve ildeki askeri garnizona da başvurduğunu belirten Karakaya, buradan da olumsuz yanıt aldığını söyledi. Cenazenin neden verilmediğini anlamadığını belirten Karakaya, "Herkesin bir mezar taşı var. Bizim gidip başına bir Fatiha okuyacağımız bir mezarımız yok. Cenazemi vermeyenlerin yargı önüne çıkması gerekiyor"dedi.

Oğlu Ahmet Şefket Karakaya'nın terör örgütüne katılma süreci ile ilgili de bilgi veren Mehmet Karakaya, "Artık herkes birbirini kucaklasın, barış olsun. Binlerce yıldır olduğu gibi etle tırnak gibi olalım. Eğer gerekiyorsa benim de canım feda olsun ama yeter ki artık barış olsun. Halklar birbirini kucaklasın. Benim oğlum bu yolda son olsun" dedi.