1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. PKK'nın Hackerları Yakalandı!
PKK'nın Hackerları Yakalandı!

PKK'nın Hackerları Yakalandı!

Geniş çaplı operasyon yapıldı ve...

A+A-

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, yürüttükleri planlı operasyonel çalışmada PKK'nın yurtdışında faaliyet yürüten elemanlarından talimat alarak, terör örgütü adına, propaganda amaçlı özel, kamu kurum kuruluşlarına ait web sitelerini hackleyen şahısların olduğunu belirledi.

Bu şahıslara yönelik olarak Diyarbakır polisi, 21 Aralık günü, Şanlıurfa, Batman, Hakkari ve Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ile eş zamanlı operasyonda 7 kişiyi gözaltına aldı.

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, şüphelilerin bölücü terör örgütüne müzahir sahıslarca hacker grupları oluşturdukları belirtildi. Şüphelilerin, kamu kurum ve kuruluşları ile ticari ve bilgilendirme amaçlı özel şahıslara ait internet sitelerine sanal saldırı yaptıkları ifade edilen açıklamada, 'Bölücü terör örgütü lehine propaganda içerikli logo, metin sayfaları ve örgütün elebaşısının resimlerini hacklenecek web sitelerine yapıştırdıkları, internet web site sahiplerini maddi ve manevi zarara uğrattıkları, vatandaşlara ait banka hesap bilgilerini şahısların bilgileri dışında temin ederek banka hesaplarına ulaşmaya çalıştıkları, yönettikleri sitelerde örgütün kırsal alanına katılımı teşvik ettikleri, kitlesel katılımlı olayları saptırarak ve sanal ortamda provoke ederek sansasyonel nitelikte eylemler gerçekleştirilmesi yönünde çağrılarda bulundukları tespit edilmiştir' denildi.

Yakalanan şüphelilerle birlikte, çok sayıda hardisk ve bilgisayar, flaş bellekler, dijital fotoğraf makinesi, kamera, çok miktarda CD, DVD ve distek ile çok miktarda yasak yayın, örgütsel doküman ele geçirildiği bildirildi. Yakalanan şüphelilerin adliyeye sevk edildiği belirtilen açıklamada, 'yasadışı terör örgütüne yönelik operasyonel çalışmalar aralıksız ve kararlı bir biçimde, vatandaşlarımız ve tüm devlet kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde sürdürülmektedir' denildi.