1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. PKK'nın sığınacak yeri kalmadı
PKK'nın sığınacak yeri kalmadı

PKK'nın sığınacak yeri kalmadı

PKK'nın sığınacak yeri kalmadı

A+A-

Silahlı terör örgütü PKK'ya yönelik "her noktada, her şartta operasyon" stratejisinin benimsendiği yeni mücadele konsepti gereği yapılan kara ve hava operasyonları ile kanlı örgüte "sığınılacak" yer bırakılmıyor. Bölücü terör örgütü mensuplarının kış aylarında barınmak için kullandığı mağara ve sığınaklar, güvenlik güçleri tarafından tespit edilerek bir bir imha ediliyor. Türkiye genelinde icra edilen kara ve hava operasyonlarında, 451 sığınak kullanılmaz hale getirildi. 1 Ocak-28 Kasım 2016'da yaşam alanının yanı sıra mühimmat deposu olarak da kullanılan sığınaklarda, farklı çaplarda 97 bin 350 kurşun, bomba yapımında kullanılan 40 ton amonyum nitrat, 376 roketatar, 207 el bombası ile milyonlarca kök Hint keneviri ile onlarca ton yaşam malzemesi ele geçirildi

 

Silahlı terör örgütü PKK mensuplarının kış üslenmesi  için hazırladığı sığınaklar, güvenlik güçleri tarafından yerle bir edildi. Kara  ve hava operasyonlarında, 451 sığınak, içindeki çok sayıda mühimmat ve tonlarca  yaşam malzemesi ele geçirildi.

 

    Bölücü terör örgütünün Türkiye sınırları içerisinde kış üslenmesine  geçtiği noktaları mercek altına alan güvenlik güçleri, yaşam malzemeleri ile  mühimmatların stoklandığı sığınakları bir bir tespit etti. Bu alanlara operasyon  düzenleyen komando ve özel birlikler, kanlı örgüt mensuplarının kışın çetin  koşullarında sığınabilecekleri yerleri imha etti.

 

    Derlenen bilgiye göre, 1 Ocak-28 Kasım 2016 tarihleri  arasında belirlenen sığınaklarda, farklı marka ve çaptaki 189 piyade tüfeği, bu  silahlara ait 97 bin 350 fişek, bomba yapımında kullanılan 40 bin 960 kilogram  amonyum nitrat, 207 el yapımı patlayıcı (EYP), 338 el bombası, 376 roketatar,  milyonlarca kök Hint keneviri, uyuşturucu haplar, kıyafetler ve onlarca ton yaşam  malzemeleri ele geçirildi.

 

    - Antalya ve Gümüşhane'de de sığınak

 

    Sonbaharla birlikte sığınaklara çekilen örgüt militanları, kış  aylarını buralarda geçiriyor. Bu süreçte ideolojik eğitimin yanı sıra, kanlı  eylemlerin hazırlıklarını da sürdüren teröristler, ilkbaharla birlikte yer üstüne  çıkıyor. Silahlı terör örgütü PKK, Türkiye sınırları içerisinde kış üslenmesini  genellikle Çukurca Kaletepe, Yüksekova, Cudi, Gabar, Tendürek alanları ile  Silopi, Lice, Kulp, Şenyayla, Ovacık, Bingöl, Van Saray, Özalp, Başkale, Bitlis  Mutki ve Hizan kırsalında yürütüyor.

 

    Yıl içinde yapılan başarılı operasyonlar sonucunda; Diyarbakır'da 118,  Bingöl'de 66, Bitlis'te 52, Tunceli'de 43, muş'ta 29, Hakkari'de 26, Batman'da  23, Şırnak'ta 25, Mardin'de 14, Kars'ta 18, Gümüşhane'de 6 Ağrı, Van ve İzmir'de  5'er, Iğdır ve Siirt'te 4'er, Osmaniye ve Erzurum'da 3'er, Antalya'da ise 2  sığınak tespit edilerek içindeki malzemelerle birlikte imha edildi.

 

    Böylece kışı kayıpsız geçirmek için uğraşan kanlı örgüte, "her  noktada, her şartta operasyon" stratejisi gereği icra edilen operasyonlarla  "sığınılacak" yer bırakılmadı. Öyle ki uzun yıllardan beri "girilmez" ve  "ulaşılamaz" denilen birçok noktada operasyon yapan özel birlikler, bölücü örgüte  ağır kayıplar verdirdi.    Öte yandan silahlı terör örgütü PKK'lı teröristler için 2016,  tarihinin en ağır kayıplarını verdiği yıl oldu.

 

    Kırsaldan şehir merkezlerine taşıdığı çatışmalarla başlayan süreçte  binlerce kayıp veren örgüt, militanlarını saklandıkları sığınaklarda da  koruyamadı.