1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Polisin çalışmaları sonu 50 terörist teslim oldu
Polisin çalışmaları sonu 50 terörist teslim oldu

Polisin çalışmaları sonu 50 terörist teslim oldu

350 polis bin teröristin ailesini ziyaret etti.

A+A-

Emniyet Teşkilatı, çözümsürecine Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri (BÖF) birimlerinin çalışmaları ile destek verdi. Özel olarak eğitilen 350 polis çözüm sürecini anlatmak için dağdaki bin teröristin ailesini ziyaret etti. Çözümü anlatma görevi verilen BÖF polislerinin Doğu- Güneydoğu Anadolu merkezli ülke çapında yürüttüğü faaliyetler kısa sürede etkili sonuçlar doğurdu.

3-4 kişiden oluşan BÖF timleri kapılarını çaldıkları teröristlerin ailelerine, “Türkiye yıllar sonra barış sürecine giriyor. Evladınız teslim olursa TCK’nın ilgili maddeleri gereği tutuklanmayacak, serbest kalacak. Siz de barış sürecine katkıda bulunun. Çocuğunuzun dağdan inmesinde bize yardımcı olun. El ele verip evlatlarınızı dağdan indirelim” dedi.

50 TERÖRİST TESLİM OLDU

Evlatları PKK’nın dağ kadrosunda yer alan ailelerin yüzde 95’i polisle iş birliğini kabul etti. Anne ve babaların sürece dahil edilmesi sonucu doğu-güneydoğu kırsalında faaliyet gösteren 50 terörist silahlarını bırakıp güvenlik güçlerine teslim oldu. PKK’nın 8 Mayıs’ta başlatacağı “geri çekilme” sürecinden önce 50 silahlı teröristin pişmanlık duyarak dağdan inmesi umutları artırdı.

Etkili iletişim eğitimi verildi

Terörle Mücadele Dairesi koordinasyonuyla Antalya, Muğla, İzmir, İstanbul gibi illerde düzenlenen programlarda üniversite hocaları BÖF polislerine; sosyoloji, psikoloji, davranış bilimleri, etkili iletişim, kitle psikolojisi, drama ve tiyatro eğitimi verdi. Bölgelerin örf, âdet ve ananeleri de unutulmadı. Polislerin ziyaretlerde küçük hediyeler götürdüğü bildirildi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ