1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Putin''den Türkiye'ye önemli teklif!
Putin''den Türkiye'ye önemli teklif!

Putin''den Türkiye'ye önemli teklif!

Putin''den Türkiye'ye önemli teklif!

A+A-

Erdoğan'ın Rusya ziyaretiyle birlikte uçak krizinden bu yana ilk kez önemli adımlar atıldı. Rusya Devlet Başkanı Putin Türkiye Rusya arasındaki dış ticarette Lira ve Ruble kullanma teklifinde bulundu.

 

Son olarak Rusya ve Çin, ülkelerinin dolar karşısında bağımsız olması için ticarette ulusal para kullanımını arttırmak için düğmeye basmıştı.

 

Öte yandan Kasım 2015'te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleriyle ticarette dolar ve Euro'yu 'oyun dışı bırakacak' bir yasa tasarısı hazırladığı belirtilmişti.

 

ERDOĞAN DA ZİYARET DÖNÜŞÜ SİNYALİ VERMİŞTİ

 

Bu ziyaretin elbette olumlu yansımaları olacak. Sadece seyahatten dolayı dolar hemen 3’ün altına düştü. Sayın Putin’le dedik ki “alışverişleri Ruble ve Türk lirası ile yaparsak daha yararlı olur.” Dolar daha da düşer. Döviz, kur baskısından kurtulmuş oluruz.

 

ÜZERİNDE ÇALIŞACAĞIZ

 

Hem Rusya, hem biz kazanacağız. Hakikaten geciktirdik, halletmemiz lazım. Üzerinde çalışacağız. İlgili bakanlarımızın muhataplarıyla bunları konuşmaları gerekiyor. İnşallah yakında bir KİK toplantısı da olacak. Aralıktaki YÜDİK’te de gündeme getirilebilir.