1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Rakipler çalışırken Trabzonspor yatıyor!
Rakipler çalışırken Trabzonspor yatıyor!

Rakipler çalışırken Trabzonspor yatıyor!

Ne olacak böyle...?

A+A-

Zirve ortağı Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray, milli takımlara daha fazla oyuncu verip hazırlık maçları bile oynamalarına rağmen yalnızca 3’er gün izin yaptı. Buna rağmen en fazla beraber olmaya, birbirini tanımaya ihtiyacı olan Trabzonspor’da ise 15 günde izin sayısı 5’e ulaştı. Üstelik trabzonspor’yı hayati bir viraj bekliyor.

Yeni kurulmuş bir takımın en büyük sorunun saha içi ve dışı ahenk olacağı Trabzonspor’u yönetenlerin de aklında olan bir durumdu. Öyle de oldu...

Karadeniz temsilcisi, geride kalan 6 haftada bazı zamanlar iyi sinyaller verip 2 galibiyet alsa da bilhassa puan beklentisinin yüksek olduğu haftalarda çok ciddi kayıplar yaşadı. Özellikle Alanyaspor ve Kardemir Karabükspor maçlarının ikinci yarılarında gelen toplam 7 gollü yenilgiler Bordo-Mavililer’in özgüvenini ciddi biçimde sarstı. Konuştuğum bütün oyuncular ve hatta takıma yakın idareciler, her fırsatta şunu vurguladı: Aramızda en ufak bir problem yok. Maçların bazı bölümlerini çok iyi oynuyor, pozisyonlar da buluyoruz. Ancak atamadıkça sıkıntımız artıyor, daha sonra bir de gol yersek psikolojik olarak dağılıyoruz.

Tedaviyi reddediyor!

Yani beraber vakit geçirmeye, yara sarmaya, birlikte oynamaya, sistem veya sistemleri ezberlemeye ihtiyaçları, problemlere çözüm bulmak için belki normalden daha çok pratik yapmaya ihtiyaçları vardı Bordo-Mavililer’in... Bunun için de girilecek kritik viraj -Akhisar, Galatasaray (d), Rizespor ve Beşiktaş (d)- öncesinde uzun milli ara kelimenin tam anlamıyla ilaç niteliğindeydi. Ancak görüntü, hastanın tedaviyi reddettiği biçiminde.

Rakipler çalışırken...

Beşiktaş son şampiyon, Şampiyonlar Ligi’nde oynuyor, milli takımlara birden fazla oyuncu veriyor. Milli arada Şenol Güneş’in takıma verdiği izin süresi yalnızca 3 gün. Üstelik Kartal, ligin lideri Başakşehir ile bir de özel maç oynuyor. Galatasaray... Ligin belki de en formda birkaç takımından biri, milli sayıları malum, onlar da özel maç için Bulgaristan’a bile gitmekten geri durmuyorlar. Riekerink de Şenol hoca kadar izin hakkı tanıyor Aslanları’na. Fenerbahçe’nin çalışmaya daha çok ihtiyacı var, Advocaat Türkiye’de olmasa da takım sahada oldukça fazla zaman geçiriyor, onlar da yalnızca 3 gün izin yapıyor.

Hoca bilir ama...

Peki Trabzonspor? Takım 15 günlük milli maç arasında 5 gün izin yapıyor. En çok birlikte olmaya, yara sarmaya, puan kazanmaya ihtiyacı olan Bordo-Mavililer, bildiğimiz ölçülerde bir hazırlık maçını ise planlamasına almıyor. Elbette Ersun hocanın bir bildiği vardır ancak olası kötü sonuçlar durumunda geride bu kadar çok kötü izlenim ve imaj varken, kendi kredisinin Trabzonspor kamuoyunda hızla tükenmesine neden olacaktır.

Serhat Demirtaş