1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ramazan’ın ilk ezan kazası Gemlik’te yaşandı
Ramazan’ın ilk ezan kazası Gemlik’te yaşandı

Ramazan’ın ilk ezan kazası Gemlik’te yaşandı

Hemen her Ramazan ayında gerçekleşen akşam ezanının yanlışlıkla erken okunması kazası bu yıl Bursa Gemlik ilçesinin Küçük Kumla Mahallesi'ndeki Sahil Camii'nin imamı Azem Düzcan’ın ezanı 4 dakika erken okumasıyla gerçekleşti.

A+A-

 Bu hatası için özür dileyen Azem Düzcan, "Saatime bakarak ezanı okudum. Sonra top patladı, erken okuduğunu anladım. Ancak yapacak bir şey kalmamıştı" dedi.

Ramazan'ın ilk oruç kazası, Gemlik İlçesi'ne 8 kilometre uzaklıktaki, daha önce belde olan Güney Marmara'nın en büyük tatil merkezi Küçük Kumla Mahallesi'nde oldu. Ramazanın ilk günü Sahil Camii'nden yükselen ezan sesiyle orucunu açan nüfusu yaz aylarında 60 bine ulaşan tatil beldesindeki vatandaşlar, 4 dakika sonra sahilden gelen top ve diğer camilerden yükselen ezan sesiyle şoke oldu.

İftardan sonra camiye giden vatandaşlar, imamın erken okuduğunu öğrenince kızgınlıklarını dile getirdi. İmam Azem Düzcan da herkesten özür diledi.

'ERKEN OKUDUĞUMU FARK ETTİM, ANCAK YAPACAK BİR ŞEY KALMAMIŞTI'

Sahil Camii imamı Azem Düzcan, gün boyu erken saatlerden itibaren camide görev yaptığını çocuklara Kuran-ı Kerim dersi verdiğini ve ardından mukabele okuduklarını ve yorgun düştüğünü söyledi. İftar saatine kadar çalıştığını ve yorgun düştüğünü kaydeden imam Azem Düzcan, "İftar vakti camide oturup ezan saatini bekledim. Sonra kendi saatime bakarak ezanı okudum. Ezanı okuduktan sonra top patladı. Erken okuduğumu anladım. Ancak yapacak bir şey yoktu. Orucunu erken açanlardan özür diliyorum. Bir günlük kaza orucu tutması gerekir. 60 günlük kefarete gerek yok" dedi.