1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ramazanın son günleri…
Ramazanın son günleri…

Ramazanın son günleri…

Ramazanın son günlerinde beslenmenize dikkat edin ve mısır şurubu kullanılan ürünlerden uzak durun

A+A-

 Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Güler, ramazan bayramında yemek ve tatlı tüketiminin fazla olacağını söyleyerek, ramazanın son günlerinde beslenmeye dikkat edilmesi ve özellikle de mısır şurubu kullanılan ürünlerden uzak durulması gerektiğini vurguluyor.

Merve Güler, “Nişasta bazlı şeker halk arasında mısır şurubu (glikoz- fruktoz şurubu) olarak da bilinmektedir. Mısır şurubu, kullanıldığı gıdaların raf ömrünü artırdığı için  sadece şekerli ürünlerde kullanılmamaktadır. Ambalajlı ürünlerin neredeyse hepsinde karşımıza  çıkmakta ve birçok gıdadan mısır şurubunu vücudumuza almaktayız” dedi.

KARACİĞER YAĞLANMASINA DİKKAT!

Mısırın, artık Türkiye’de GDO ‘lu üretimine izin verilmesinden de kaynaklı mısır şurubunun birçok yan etkisinin ortaya konduğunu belirten Güler, “Mısır şurubunun fruktozdan oluşuyor olması vücudumuzda insülin direncini yükseltiyor. Fruktoz sadece karaciğer için gerekli olan bir şeker türüdür. Fazla alınması aynı alkolün metabolizması gibi karaciğerde metabolize oluyor. Fazla alınan fruktoz karaciğer yağlanmasına sebep oluyor ve burada trigliserite çevriliyor vücudumuzda yağ olarak depolanıyor” ifadelerini kullandı.

TATLIYI YEMEKTEN HEMEN SONRA YEMEYİN

Güler, ”Uzun süren açlıktan sonra yaşanan tatlı krizlerin de yemekten bir buçuk saat sonra içerisinde bal veya pancar şekerinden elde edilen doğal şeker kullanılarak yapılmış tatlı, porsiyonları çok büyük olmamak şartıyla yenilebilir. Gazlı içeceklerin yerine tatlının yanında ayran, süt veya yoğurt tüketilmelidir. Bu durum kan şekerini de dengelemiş olur. Eğer imkânınız varsa tatlı yedikten sonra biraz yürüyüş yapabilirsiniz” dedi.