1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Rapor parası hesaplama 2016
Rapor parası hesaplama 2016

Rapor parası hesaplama 2016

Rapor parası hesaplama 2016... SSK Rapor Parası Hesaplama

A+A-

SSK rapor parası hesaplama işlemi, sigortasını Sosyal Sigortalar Kurumu üzerinden yaptırmış olan kişileri ilgilendiren bir işlemdir. Rapor parası dediğimiz ödeme, SSK’lı kişilere verilen bir haktır. SSK çalışanı olan kişiler herhangi bir sağlık probleminden dolayı işlerinin yerine getiremeyecek duruma gelirler ve işe devam edememe gibi bir duruma düşerler ise, çalışmadıkları için maddi zorluğa düşmemeleri adına SSK tarafından yardım verilir. Rapor parası yani diğer adı ile iş göremezlik ödemesi, Sosyal Sigortalar Kurumu’nun çalışanlarına hastalık ve iş kazası gibi durumlarda yardımcı olmak için ortaya koydukları çözümdür. SSK rapor parası hesaplama işlemi de, SSK’dan alınacak olan bu parayı hesaplarken kullanılan işlemdir. SSK’dan rapor parası alabilmek için başvuru yapılması gerekir. SSK rapor parası hesaplama işleminin nasıl yapılacağına dair ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Ülkemizde sağlanan sağlık güvencesi hizmetlerine baktığımızda bu hizmetleri üç ayrı kategoriye koyabiliriz. Bu sağlık güvencesi hizmetleri, ülkemizde bazı kurumlar tarafından verilir. Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur ismi verilen kurumlar, kişilere bu bahsettiğimiz hizmetleri sağlarlar. Devlet kademesinde çalışmakta olan kişiler, Emekli Sandığı’nın sağlamış olduğu sağlık güvencesi hizmetlerinden faydalanırlar. Özel sektör içerisinde çalışıyor olan bireyler ise, SSK’dan aynı türde bir sağlık güvencesi hizmeti alır. SSK’dan sağlık güvencesi hizmeti alabilmek için, çalışanların işverenleri, bu kuruma her ay prim ödemelerini düzenli bir şekilde yapması gerekmektedir. Bu şekilde çalışanlar sigortadan ve diğer SSK olanaklarından faydalanabilir. Çalışanların sigorta ve sağlık güvencesi hizmetlerinden faydalanmaları bir haktır ve bu hak devlet tarafından da korunmaktadır. Bu nedenle iş verenlerin sigorta konusunda özenli davranmaları gerekir. Aksi takdirde kanuni yaptırımlar ile uğraşmak zorunda kalırlar. Ayrıca sigorta konusu SSK rapor parası hesaplama işlemi için de önemlidir. En başında rapor parası hizmetinden faydalanabilmek için sigortalı olmak gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin rapor parası alması ve SSK rapor parası hesaplama işlemini yapması mümkün değildir. Bu konuyu ilgilendiren bir diğer değişiklik ise, sağlık güvencesi sisteminde yapılan değişikliktir.

 

Yeni uygulamaya koyulan düzenlemeler ile birlikte, artık üç ayrı kategoride incelediğimiz ve ayrı kurumlar tarafından sunulan sağlık güvencesi hizmetleri artık tek bir kurumun altında toplanmıştır. Artık az önce bahsettiğimiz kurumlar, hizmetlerine tek çatı altından devam edeceklerdir. Yeni kurulan oluşumun adı Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Yazımızın başında bahsetmiş olduğumuz kurumlar artık SGK ismi altında hizmet vereceklerdir. Fakat bu kurumların tek çatı altında birleşmeleri, kişilerin alacakları hizmetlerde fazla bir değişiklik yapmamıştır. Birçok insan eskiden alıyor oldukları hizmetleri şuan Sosyal Güvenlik Kurumu ismi altında yine benzer bir şekilde almaya devam etmektedir. Bu nedenle SSK rapor parası hesaplama işlemi de artık SGK adı altında yapılmaktadır. SGK rapor parası hesaplama yapmak için, SGK’nın işlemlerine bakmak gerekmektedir. SGK bu tür sorgulama işlemlerini E-Devlet çatısı altından kullanıcılar sunmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinde SSK rapor parası hesaplama işlemi gibi daha birçok işlem bulunmaktadır. Bu açıdan oldukça faydalı olan sistemin kullanımı da çok kolaydır. E-Devlet sistemine girebilmek için tek ihtiyacını olan şey, E-Devlet giriş şifresidir. Bu şifreyi ilk defa alacak olan okurlarımız, PTT şubelerine uğrayarak E-Devlet giriş şifrelerini 2 tl ödeyip elde edebilirler. SSK rapor parası hesaplama işlemi için ise yapılması gereken diğer ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

SSK Rapor Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

SSK rapor parası hesaplama işlemini yapabilmek için, az önce söylediğimiz gibi, E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekecektir. Bu sayfaya girdiğinizde kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayınız. Açılan pencerede sizden giriş bilgilerinizi girmeniz istenecektir. İstenen boşluklara TC kimlik numaranızı ve E-Devlet giriş şifrenizi yazdıktan sonra sisteme giriş butonuna tıklayınız. Sisteme girdiğinizde SSK rapor parası hesaplama işleminizi rahatlıklar yerine getirebilirsiniz.