1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Raporlardaki çelişkiyi TÜBİTAK çözecek
Raporlardaki çelişkiyi TÜBİTAK çözecek

Raporlardaki çelişkiyi TÜBİTAK çözecek

Danıştay saldırısında delil karartıldığı iddiasıyla açılan davada yeni bir gelişme yaşandı.

A+A-

Mahkeme, dava dosyasında bulunan hard disk ve bu kapsamda hazırlanan 4 raporu TÜBİTAK’a gönderdi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada OYAK Güvenlik’in eski Genel Müdürü Orhan Çoban, OYAK Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tarık Özyılmaz, OYAK Elektronik Güvenlik Sistemleri Müdürü Yavuz Selim Kavaklıoğlu’nun aralarında olduğu 10 sanıklı davada mahkeme önemli bir karar verdi.

Dava dosyasının önemli delillerinden olan ve saldırıdan bir gün önce sökülen hard diski incelenmek üzere TÜBİTAK’a gönderdi.

ERGENEKON’LA BİRLEŞTİRİLDİ

Mahkeme, daha önce alınan 4 rapor arasında birtakım farklılıklar olduğuna dikkat çekerek, TÜBİTAK’tan raporlar arasındaki bu çelişkiyi gidermesini istedi. Öte yandan mahkeme hard diskin incelenerek detaylı bir rapor hazırlanmasını istedi.

Danıştay saldırısının yaşandığı 17 Mayıs 2006 tarihinden bir gün önce binanın güvenlik sistemini kuran OYAK güvenlik çalışanları arıza gerekçesi ile Danıştay’a gelerek güvenlik kameralarının çektiği görüntüleri aktardığı hard diski sökerek götürdü. Ancak bunun yerine yenisi de takılmadı. Daha sonra Ergenekon davası ile birleşen Danıştay saldırısı kapsamında bu hard disklerin sökülmesi Ergenekon davası dosyasına girdi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ