1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Redhack belgelerinin saldırıyla ilgisi yok
Redhack belgelerinin saldırıyla ilgisi yok

Redhack belgelerinin saldırıyla ilgisi yok

Hatay Reyhanlı’daki saldırıların incelemeleri devam ederken RedHack tarafından bir sosyal paylaşım sitesinde yayınlanan belgelerin olaylarla ilgisinin olmadığı İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı.

A+A-

 İçişleri Bakanlığı, hacker grubu RedHack'in Twitter hesabından yayımladığı belgelerin Reyhanlı saldırısıyla 'ilgisinin olmadığını' açıkladı.

İçişleri Bakanlığı'ndan RedHack'in Reyhanlı saldırısıyla ilgili jandarma istihbarata ait olduğu iddiasıyla yayımladığı belgelere ilişkin bir açıklama geldi.

Açıklamada "Ele geçirildiği iddia edilen belgelerin Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs'ta meydana gelen patlamayla hiçbir ilgisinin olmadığı" bilgisine yer verildi.

Öncesinde ise İçişleri Bakanı Muammer Güler bir açıklamada bulundu. Güler, özetle şunları ifade etti:

''Oradaki belgeler, Jandarma Genel Komutanlığı'na ve diğer birimlere Nisan ayından itibaren gelen ikaz mahiyetindeki bilgileri ihtiva etmektedir. Oradaki bilgiler Jandarma Genel Komutanlığı bilgisayarına girilerek o sistem çökertilerek alınmış bilgiler değildir. Özellikle onu belirtiyorum.

'BELGELERİ KORSANLARA ULAŞTIRAN BULUNDU'

Bir il jandarma komutanlığının ast birliklerine gönderilmek üzere olduğu bu evrakları orada görevli ve kimliği belirlenmiş kişinin cep telefonuyla fotoğrafını çekerek e-mail yoluyla o bilgisayar korsanlarına ulaştırdığı tespit edildi. Olayla ilgili tahkikat devam ediyor.Orada ele geçen, bahsedilen bilgilerin bir kısmı farklı terör örgütlerinin bazı yerlerdeki eylem hazırlıklarına ilişkin ifadeleri, istihbari bilgileri ifade ediyor. Ama Reyhanlı'ya ilişkin olan kısımlar da var. Ancak bizim Reyhanlı olayıyla ilgili kimin yaptığı konusunda hiçbir tereddütümüz yok. Olayla ilgili soruşturmamız devam ediyor.''

1 ASKER GÖZALTINDA

Bu arada AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de, belgeleri RedHack'e sızdırdığı iddiasıyla bir askerin gözaltına alındığını açıkladı.

Hacker grubu RedHack, Reyhanlı saldırısıyla ilgili jandarma istihbarata ait olduğunu iddia ettiği bazı belgeleri yayımlamıştı.

Grubun Twitter'da yayımladığı belgelere göre, Hatay Jandarma İstihbaratı ilgili birimlere bombalı saldırılarla ilgili "El Kaide'ye yakınlığıyla bilinen Esad karşıtı El Nusra Cephesi"ni işaret eden uyarı yazısı gönderdi.

"Gizli" ve "ivedi" damgalı uyarı yazısında, El Nusra Cephesi'nin bomba yüklü araçlarla Türkiye'de eylem yapacağı iddiaları yer alıyor.

Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığı'ndan Jandarma Genel Komutanlığı'na gönderilen ihbar yazısında da Suriye plakalı ve bomba yüklü 4 araçla ilgili bilgilere yer veriliyor.