1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Refah Partisinden subaylara yardım yapılmış
Refah Partisinden subaylara yardım yapılmış

Refah Partisinden subaylara yardım yapılmış

Refah Partisi, 28 Şubat sürecinde TSK’dan çıkarılan subaylara maddi yardım yapmış.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı tarafından TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu'na gönderilen bir belgede 28 Şubat dönemine ait araştırma gündem oluşturdu. 28 Şubat sürecinde Türk Sialhli Kuvvetlerinden çıkarılan subaylara maddi destek sağlandığı belirtilen yazıda subayların çalıştıkları kurumlar ve isimleri de belirtilmekte.

Refah Partisi'nin 28 Şubat sürecinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ilişiği kesilen subay ve astsubaylara, maddi yardım yaptığı belirlendi. Genelkurmay Başkanlığınca 1997’de düzenlenen bu konudaki belgeler, Cumhurbaşkanlığı arşivinden çıktı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu'na gönderilen ve üzerinde ‘’Cumhurbaşkanlığı- Süleyman Demirel Arşivi’’ damgası bulunan bir belgede, TSK’dan ilişiği kesilen ve Refah Partili belediyelerde işe alınan ya da maddi destek sağlanan subay ve astsubayların isimleri ile çalıştıkları kurumlar yer aldı. Bunlar arasında iki subayın, Refah Partisine yakın bazı TV kanallarında işe yerleştirildiği bilgisi de yer aldı.

Belgeye göre Albay-Astsubay rütbesinde olan ve YAŞ kararı ile TSK’dan çıkarılan isimlerin, İstanbul Büyükşehir, Ankara Büyükşehir, İstanbul Tuzla ve Kayseri Belediyesinde işe alındıkları belirtiliyor. Bu personelden Belediyelerde Daire Başkanlığı görevine getirilenler olduğu da isimleri ile belirtiliyor