1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Referandum yasakları başlıyor
Referandum yasakları başlıyor

Referandum yasakları başlıyor

YSK'nın yasakları yarın başlıyor.

A+A-

Anayasa değişikliğinin oylanacağı referanduma 8 gün kaldı. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ilan ettiği “Referandum yasakları” ise yarın başlıyor.

 

Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri, 9 Nisan'dan itibaren, oy verme günü olan 16 Nisan'a kadar, makam araçlarını ve devlet uçaklarını kullanamayacak. Bu süre içinde resmi protokol karşılama ve uğurlama törenleri de yapılamayacak. Memurlar törenlerde yer alamayacak, mitinglere katılamayacak.

 

Bu yasakların büyük bölümü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ise kapsamıyor. Yasa “Tarafsız konumda olması nedeniyle'' Cumhurbaşkanı'nı kapsam dışında tutuyor. Cumhurbaşkanı yasak süresince de makam aracı ve uçağını kullanabilecek, miting de yapabilecek. “Evet” oyu da isteyebilecek. Yasak bir hafta sürecek.

 

SİVİL PLAKA İLE HÜLLE

 

Ancak bu dönemde de iktidar mensuplarının makam araçlarına sivil plaka takıldığı için “hülle” yoluyla yasak da deliniyor.

 

Yüksek Seçim Kurulu'nun CHP temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, anayasa değişikliğinin, Meclis'te grubu bulunan 4 siyasi partinin yanı sıra, Cumhurbaşkanı'na da propaganda olanağı tanıdığını belirtti. Yakupoğlu, “Cumhurbaşkanı, toplu açılış ya da temel atma töreni yapamaz ama miting yapabilir. Referandum kararını kendisi verdiği için yasa koyucu ona da propaganda yapma ve referanduma götürdüğü anayasa değişikliğini anlatma olanağı sağlıyor” dedi.