1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rejim Hama'da kuşatıldı
Rejim Hama'da kuşatıldı

Rejim Hama'da kuşatıldı

Suriyeli muhalifler başkent Şam'dan sonra Hama ilinin merkezine ilerliyor.

A+A-

Türkiye ve Rusya'nın öncülüğünde 30 Aralık'ta ilan edilen Suriye ateşkesinde sona gelinmiş gibi görünüyor. Muhalifler dün başkent Şam'ın banliyö mahallerinde başlattıkları ağır saldırıların ardından bugün de ülkenin ortasındaki Hama'ya ilerliyor.

 

Edinilen bilgiye göre Suriye'nin orta kesimlerindeki Hama ilinde, Özgür Suriye Ordusu ve diğer rejim karşıtı gruplar, Beşar Esad rejimi güçlerine karşı büyük bir saldırı başlatarak, merkezin 6 kilometre yakınına ulaştı.

 

Muhaliflerin, başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesine saldırı hazırlığı  içindeki rejim güçlerini engellemek için Cobar-Kabun hattında 4 gün önce  başlattığı operasyona, Hama ilinde destek geldi.

 

Hama'da dün gece büyük bir saldırı başlatan gruplar adına açıklama yapan Zafer Ordusu yetkilileri, "Şam'daki  muhaliflerin yükünü azaltmak için bu cepheyi açtık" ifadelerini kullandı.

 

Özgür Suriye Ordusu  bileşenlerinden Zafer Ordusuöncülüğündeki muhalifler, ilin kuzeyinde rejim güçlerine karşı başlattıkları saldırılarda bir belde, üç köy ile  çok sayıda kontrol noktası ele geçirdi.

 

Muhalifler, Hama’nın kuzey kırsalındaki  Soran beldesini, Hattab köyü ve mühimmat depolarını, Şiir ve Subin köyünü ile  Sufah kontrol noktasını aldı.

 

Çatışmalarda rejim ordusu ve destekçisi yabancı terörist gruplardan  çok sayıda asker ve militan, muhalifler tarafından esir alındı.

 

Hama kırsalında 5 kilometre ilerleyen muhalifler, merkezin 6  kilometre, askeri havaalanının 7 kilometre yakınına ulaştı.

 

Muhalifler, stratejik önemdeki Hama askeri havaalanını Grad füzeleri  ile vurduğunu ve iki savaş uçağını imha ettiklerini iddia ederken, burada İran ve  Rusya'ya ait mühimmat ve silah depoları olduğunu bildiriyor.