Rekolte Tespiti!

Rekolte Tespiti!

Fındıkta Yüksek Rekolte Bekleniyor...

A+A-

Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, 2012 ürünü fındıkta rekolte tespiti için bugüne kadar 9 ilçede alan çalışması yapıldığını belirterek, iklim şartlarında olumsuzluk yaşanmaması halinde geçen yılın üzerinde rekolte beklendiğini söyledi.

 


Akbaşlı, Keşap'ın Karakoç Köyü'nde karanfil sayımı yapan Rekolte Tespit Komisyonu'nun çalışmalarına eşlik ederek bilgiler aldı. Açıklamalarda bulunan Özer Akbaşlı, 2008 yılındaki 150 bin tonluk rekoltenin son 3 yılda düştüğünü ve geçen yıl 55 bin ton olarak gerçekleştiğini hatırlattı. Rekolte azalmasının iklimsel değişimlerden kaynaklandığını kaydeden Akbaşlı, "Pazartesi gününden bu yana bahçedeyiz. Son üç yılın üzerinde bir rekoltenin gerçekleşme ihtimali görülüyor. Ancak rekolte ne kadar yüksek beklense de Mart ayı Doğu Karadeniz için sıkıntılı bir dönem. Bu ayda ürün oldukça gelişiyor. İnşallah Mart ayında havalar soğuk gitmez, fındığa da Mart karı yağmaz" dedi.

 

Rekolte Tespit Komisyon üyesi Ticaret Borsası temsilcisi Ruhi Yılmaz da rekolteye yönelik beklentilerin iyi olduğunu kaydetti. Yılmaz, "Gezdiğimiz bahçelerde karanfil açılımları devam ediyor. Bu mahsule iyi yansıyacak. Önümüzde uzun bir zaman var. İklim şartları ne olur bilinmez ama umarız mahsul verimli olur. Çünkü kaç yıldır sıkıntı çekiyoruz. Geçen sene karanfil sayımında 80 bin rekolte tahmini yapmıştık ancak bu sayı daha sonra düştü. Şu anda bir rakam veremeyiz ama geçen seneden daha iyi olacağını tahmin ediyoruz diye konuştu. - Giresun