1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Reyhanlı’da zaman ayarlı çifte saldırı
Reyhanlı’da zaman ayarlı çifte saldırı

Reyhanlı’da zaman ayarlı çifte saldırı

Başbakan Erdoğan'ın ABD'ye yapacağı ziyaret öncesi Reyhanlı'da yapılan bombalı saldırılarla sarsıldı. İlçe merkezinde iki bombalı aracın infilak etmesi sonucu 43 kişi hayatını kaybetti.

A+A-

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde belediye binası yakınlarında art arda iki patlama oldu. 43 kişinin öldüğü 100 kişinin de yaralandığı patlamalara iki ayrı bombalı aracın neden olduğu belirtildi. Belediye binasının büyük hasar gördüğü patlamada çok sayıda ev ve iş yeri de çöktü.

15 dakika arayla patladı

Reyhanlı Belediyesi'nin de bulunduğu Atatürk Caddesi'nde dün 15 dakika arayla 2 patlamada oldu. Patlayıcı yüklü araçlardan birinin Atatürk Caddesi'ndeki belediye binası yakınlarında, diğerinin ise bu bölge yakınlarındaki Atike Hanım Camii çevresinde infilak ettirildiği belirlendi. Büyük hasar gören belediye binasının yakınındaki ahşap bir ev ile bazı işyerleri patlamanın etkisiyle çöktü. Cadde üzerinde park halindeki 50'ye yakın araç da hasar gördü. Patlamalarda yaralananlar bölgeye sevk edilen ambulanslarla hastanelere taşındı. Elektriğin de kesildiği ilçe merkezinde polis araçlarından anonslar yapılarak, halkın güvenlik nedeniyle sokağa çıkmaması ve devlet hastanesine giderek kan vermesi istendi. İlk önce 4 olarak açıklanan ölü sayısı saatler ilerledikçe yükseldi. İçişleri Bakanı Muammer Şahin, 41 kişinin hayatını kaybettiği saldırılarda 29'u ağır 100 kişinin de yaralandığını açıkladı. Mardin'de bulunan Bakan Güler, "Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde ilk belirlemelere göre bomba yüklü 2 araçta patlama oldu. Patlama esnasında önemli bir hasar oluşmuş. İlk belirlemelere göre 41 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Olay yerine hem hava hem kara sağlık araçları yönlendirildi. Geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı" dedi.

Bütün yönleriyle araştırılacak

Bakan Güler, gazetecilerin olayın arkasında kimlerin olduğunu sorması üzerine, "Bütün araştırmalar yapılacak. Şimdilik söyleyebileceğimiz bir şey yok. Olay bütün yönleriyle araştırılacak" diye konuştu. Saldırının birinci hedefinin çözüm süreci olduğunu belirten Bakan Güler, "Bu işin içinde olanlar malumlarınızdır" dedi. Olayı gerçekleştirenleri eninde sonunda bulup gerekli cezayı vereceklerini vurgulayan Güler, "Tabii bu ortamda biz yine de işimizi yapmalı, hedeflediğimiz bütün çalışmaları sonuna kadar eksiksiz gerçekleştirmeliyiz. Bu olaylar bizim çalışma azmimizi asla eksiltmemeli. Çözüm sürecinin bu tür provokasyonlarla kesilmek istendiğini biliyorduk. Maalesef böyle bir şey gerçekleşti. Muvaffak olmaları asla ve asla mümkün değildir" diye konuştu. Bakan Güler'le birlikte Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da Mardin programını iptal ederek Reyhanlı'ya gitti.Müezzinoğlu patlamanın meydana geldiği Reyhanlı'da gerekli tüm sağlık önlemlerinin alındığını belirterek, "15 uçak ambulans bölgeye yönlendirildi. Sağlıkla ilgili bütün tedbirler alınıyor. Yaralılarımızın tedavisi için gerekli bütün tedbirleri alıyoruz" dedi.

Tehlikeli gerginlik

Bu arada patlamanın ardından ilçede gerginlik de yaşandı. Bazı vatandaşlar, Suriyeli sığınmacılara saldırmaya çalıştı. Polis ekipleri, havaya ateş açarak kalabalığı dağıttı.

BOMBA DÜŞTÜ iDDiASI

Atatürk Caddesi'nde işyerleri olan bazı esnaf, binalara 2 ayrı bomba düştüğünü ileri sürdü. İlk bombanın Belediye İş Merkezi'ne diğerinin de aynı bölgedeki Atike Hanım Camii yakınlarına düştüğünü ifade eden Reyhanlılar, olay yerlerine 50-60 metre uzaklıkta olduklarını, vatandaşların sokakta gördükleri Suriyelilere saldırdıklarını anlattı. Yaralıların olay bölgesinden ambulanslara alınması yaklaşık 45 dakika sürdü.

Gül’den provokasyon uyarısı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki patlamalara ilişkin "provokasyonlara karşı uyanık ve dikkatli olunması" konusunda uyarıda bulunduğu belirtildi. Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever'in yaptığı açıklamaya göre, Gül, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'i telefonla aradı. Reyhanlı'daki patlamalarla ilgili ayrıntılı bilgi alan Gül, Hatay'da ilave tedbirler alınması, mağdur durumda olanlara süratle yardım yapılması ve her türlü destekte bulunulması talimatlarını verdi. Gül, "provokasyonlara karşı uyanık ve dikkatli olunması" konusunda da uyarıda bulundu.

TEPKiLER

ARINÇ: Allah onların cezasını versin

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bu mübarek günde Allah onların cezasını versin. Böylesine sulhun, barışın güzelliklerin maneviyat hayatımızın en önemli günlerinin yaşandığı bir günde bunların yaşanması çok kötü" dedi. Arınç, "Esed rejimi tarafından planlandığı ortaya çıkarsa ne yaparsınız" sorusuna "Bu ispatlanırsa ne gerekiyorsa yapılır. Bu olayın arka planında ne yaşandığını kısa sürede öğreneceğiz. Kim planlamışsa, icra etmişse arkasındaki güç ne olursa olsun bunun hesabını sorarız" yanıtını verdi.

KILIÇDAROĞLU: Lanetliyorum

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada "Toplumumuzu derinden sarsan ve hepimizin yüreğini dağlayan bu insanlık dışı saldırıyı şiddetle kınıyorum ve lanetliyorum. Başta Reyhanlı ve Hatay'da yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere tüm halkımızı soğukkanlı olmaya davet ediyorum" dedi.

BAHÇELİ: İbretlik vaka

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, patlamalarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. "Özellikle sınır güvenliğimiz alt üst olmuş durumdadır. Sınır bölgelerinde yaşayan kardeşlerimiz, korku ve panik içindedir" diyen Bahçeli şunları kaydetti: "Bu gelişmeler göstermiştir ki Türkiye, sınırlarından kaynaklanan çok ciddi bir tehdidin altındadır. Bir tarafta eli silahlı ve kanlı PKK militanları sınırlarımızda at koştururken diğer yanda Suriye menşeli provokasyon ve saldırılar gittikçe artış göstermektedir. Reyhanlı'daki patlamalar sınırlardaki vahşetin, kaos dalgasının ve sancılı hadiselerin seyri bakımından ibretlik bir vakadır. Olayın faillerinin ve azmettiricilerinin acilen tespit edilmesi için de tüm tedbirlerin bir an önce alınması şarttır.

DEMİRTAŞ: Kınıyoruz

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, saldırıyı düzenleyenleri kınadı. Demirtaş, patlamalarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi. Demirtaş, hükümeti bir an önce bu karanlık olayı aydınlatmaya ve ailelerini tespit etmeye çağırdı.

Çözüm sürecine sabotaj yapılmış olabilir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Beşiktaş'taki bir otelen açılışının ardından gazetecilerin Reyhanlı'daki patlamalara ilişkin soruları yanıtladı. "Az önce aldığım son bilgilerde, maalesef bu vahşette, şu anda 20 kadar ölümüz var ve 46 kadar yaralı var. Bu yaralarının içerisinde maalesef ağır yaralıların sayısı dikkat çekici. Her an ölüm sayısı artabilir" diyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Şu anda gerek Hatay Valim gerekse oradaki tüm istihbarat birimlerimiz, olayın kimler tarafından yapıldığı üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Ben buradan tüm Reyhanlı'daki kardeşlerime şu mesajı göndermek istiyorum. Bu süreç hassas bir süreç. Özellikle çözüm süreci diye ülkemizde yeni bir dönemi başlattık ve bu yeni dönemi hazmedemeyenler, ülkemizdeki bu özgürlük havasının teneffüs edilmesine ne yazık ki olumlu bakamayanlar, bu tür eylemler içerisine girebilir.

SABIRLI OLACAĞIZ

Erdoğan, Hatay'ın Suriye sınırında ve hassasiyetleri olan bir il olduğuna işaret ederek, "Buradaki hassasiyetleri kaşımak suretiyle de bu tür adımlar atılabilir. Bildiğiniz gibi burada da 20-25 bin Suriyeli sığınmacı kamplarımızda yaşıyor veya oralardan gelip şu anda bizim misafirimiz durumunda olanlar var. Bunları hazmedememek gibi bir süreç de olabilir.

Bunu gerekçe göstererek de orada bu havayı tahrik etmek isteyenler olabilir. Bu konularda da çok çok dikkatli olmamız lazım. Çok çok hassas olmamız gerekir diye düşünüyorum" diye konuştu. Olayda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da şifa dileyen Erdoğan, "Sabırlı olacağız ve bu süreci inşallah aşacağız. Şu anda gerek Hatay milletvekili olan Adalet Bakanım gerek İçişleri Bakanım gerekse Sağlık Bakanım, onlar da hareket halindeler. Biz de burada arkadaşlarımızla değerlendirme halindeyiz. Biz de buradan süreci takip edeceğiz" dedi.

Davutoğlu: Patlamaların zamanlaması dikkat çekici

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Reyhanlı'da meydana gelen patlamaların zamanlamasının dikkat çekici olduğunu belirterek, "Dışarıdaki durumu Türkiye'ye yansıtan karşılığını bulur. Bunların olması bir tesadüf değil" dedi. Berlin'de bulunan Davutoğlu, Reyhanlı'da meydana gelen patlamayla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Böyle bir kritik geçiş sürecinde Suriye içindeki gelişmeler bağlamında, birçok provokasyon ve tahrik söz konusu olabilir" diyen Davutoğlu, "Kim ne gerekçeyle olursa olsun dışardaki herhangi bir kaosu Türkiye'ye yansıtmak isterse bunun karşılığını görür" diye konuştu. Bu tür provokasyonlara karşı dikkatli ve hazır olunması gerektiğini yineleyen Davutoğlu, şunları kaydetti: "Çözüm süreci bağlamında terör kayıplarının yaşanmadığı bir yaz, bir yıl geçiriyoruz. Muhtemeldir ki Türkiye'nin bu huzurunu sabote etmek isteyen çevreler çıkabilir. Suriye başta olmak üzere birçok konu istismar edilebilir. Ama hiçbir güç Türkiye'nin iç huzurunu bozmaya muktedir olamayacaktır." "Zamanlama dikkat çekicidir" diyen Davutoğlu, patlamaların tam Suriye'de geçiş süreciyle ilgili

önemli kararların ve diplomatik temasların yoğunlaştığı bir dönemde yaşandığına işaret etti.

Saldırıyı yapanlar El Muhaberat'la bağlantılı

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay,Reyhanlı'daki saldırıların arkasındaki örgütü açıkladı."Olayın faillerinin tespitiyle ilgili çalışmalar büyük oranda tamamlanmıştır." diyen atalay şunları söyledi:Saldırıyı düzenleyen örgüt ve mensuplarının Suriye'deki rejim yanlısı El Muhaberat örgütüyle bağlantılı oldukları belirlenmiştir. Örgüt de bellidir, kişiler de büyük oranda bellidir. Plaka tespitleri vesaire yapılmıştır. Menfur hadisenin Suriyeli sığınmacılarla, Suriye muhalefeti ve Suriyeli sığınmacılarla ilgisinin olmadığı kesindir" Atalay, patlama öncesinde önlem alınıp alınmadığı yönündeki bir soruyu da "Cilvegözü olayından sonra özellikle sınır kapılarımızda çok fazla tedbir alındı. Araç giriş çıkışlarıyla ilgili çok fazla tedbirler alındı, halen tedbirler sürüyor. Ama bu olayın sınırdan mı geldiği, buradan mı olduğu tabi konuşuldu sizin sorunuzla ilgili. Bizim şimdiki tespitlerimiz Türkiye içinden" diye yanıtladı.

Güler:Örgüt ve bağlantılı olduğu kişiler tespit edildi

İçişleri Bakanı Muammer Güler Reyhanlı'daki patlamalarla ilgili önemli açıklamalar yaptı. "Olayın faillerine yönelik tespit işlemleri büyük ölçüde tamamlandı" diyen Güler, şunları söyledi: "Olayın faillerine yönelik tespit işlemleri büyük ölçüde tamamlandı. Olayı gerçekleştiren örgüt, bağlantılı olduğu kişiler tespit edildi. Bunların Suriye'deki rejim yanlısı örgütlerle ve oradaki istihbarat örgütleriyle irtibatlı oldukları tespit edildi.bu olayın Suriye'deki muhaliflerle ve özellikle Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılarla kesinlikle bir ilgisinin olmadığını kamuoyunun bilmesini istiyoruz."Güler olayın Cilvegözü'ndeki patlamayla bağlantısı olup olmadığı yönündeki soruya "Şuanda ismini açıklamadığımız ama kendi tespitlerimizde ismi belirli olan bir örgütle ve bağlantılı olan kişilerle alakalı olduğunu biliyoruz"yanıt verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry:Suriye kimyasal silah kullanıyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığını düşündüklerini belirtti. Kerry, İtalya ziyaretinden döndükten hemen sonra Google, NBC News televizyonu ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın internet kullanıcılarıyla düzenlediği söyleşiye katıldı. Kerry, Beşşar Esed'in halkından on binlerce kişiyi öldürmesi ve gaz kullanması gibi "korkunç tercihlerinin", kimyasal silah kullanıldığına ilişkin sağlam kanıt teşkil edebileceğini söyledi. Suriye'de geçiş hükümeti isteğini yineleyen Kerry ancak bu hükümette Esed'in olmaması gerektiğini ifade etti. Kerry, ay sonunda Suriye konusunda yapılması planlanan uluslararası konferansın Cenevre'de düzenlenebileceğini de kaydetti.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:Yaralılarda kimyasal şüphesi var

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'ye getirilen bazı yaralıların durumlarına bakıldığında Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı şüphesinin oluştuğunu belirtti. Mardin'de, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Müezzinoğlu, ülkelerindeki olaylarda yaralanan Suriyeliler'in tedavilerine ilişkin, "Bu insanlara sağlık hizmeti sunmak zorundayız. Bir eksiklik varsa İçişleri Bakanımız’la görüşür ve çözeriz" dedi. Türkiye'ye getirilen yaralıların durumlarına bakıldığında Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı şüphesinin doğduğuna dikkati çeken Müezzinoğlu, "Laboratuvar sonuçları, kesin ve net değil. Son bir haftadır tetkikleri yapıyoruz. Alınan örnekleri inceliyoruz" diye konuştu. Müezzinoğlu, incelemelerin Türkiye'de sürdüğünü, gerektiğinde örneklerin yurtdışına da gönderilebileceğini belirtti.

Genelkurmay’dan açıklama: Gözleri kan bürümüş

Reyhanlı'daki patlamalarla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama geldi.İnternet sitesinde yapılan açıklamada şöyle denildi:"Bugün Hatay ili, Reyhanlı ilçesinde meydana gelen, insanlıktan nasibini almamış, vicdanı kararmış, gözünü kan bürümüş odaklar tarafından masum kişilere yönelik olarak yapılan menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, aile yakınlarına sabırlar, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz." denildi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ