1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Reyting Şirketi AGB'ye Şok! ‎
Reyting Şirketi AGB'ye Şok! ‎

Reyting Şirketi AGB'ye Şok! ‎

TELEVİZYONLARDA NE OYNATIRSANIZ OYNATIN...

A+A-

TİAK'in AGB'yle anlaşmasını iptal etmesinin ardından reyting ölçümü süresiz olarak durduruldu. İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından başlatılan "reyting operasyonu" sonunda ilk sonucunu verdi.

 AGB'nin ölçüm yaptığı televizyon izlenme oranlarının hesaplanmasında sahtekarlık yapıldığı, evlerinde ölçme cihazı bulunan deneklerin adreslerinin yapım şirketlerinin elinde olduğu iddialarıyla düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlar serbest bırakılmıştı.

 


TİAK'TAN ÇARPICI KARAR

Televizyon İzleme Araştırma Komitesi (TİAK) bugün yaptığı toplantı sonrasında, AGB'nin sözleşmesine son verdi.

 

Bu karar şu anlama geliyor. Türk Televizyon dünyasında, yarın sabahtan itibaren "AGB"nin ratingleri olmayacak!

 


TİAK BU YETKİYİ NEREDEN BULUYOR?

Televizyon İzleme Araştırma Komitesi, "Türkiye'de televizyon izleyici araştırmalarını organize etmek ve denetlemek amacıyla çalışan" bir komite.

 

16 kişiden oluşan Komite Reklam kuruluşları (Reklamverenler Derneği, Reklamcılar Derneği, Uluslararası Reklamcılık Derneği) ve televizyon şirketleri (ATV, Kanal 7, Fox TV, TRT, Show TV, Samanyolu Tv, Kanal D, Star TV, CNN Türk, Dream TV) temsilcilerinden meydana geliyor.

 

TİAK, bu anlamıyla AGB Anadolu'nun işvereni. İzlenme oranları araştırmasını organize etmek, denetlemek ve sonuçları komiteyi finanse eden kuruluşlara dağıtmak TİAK'ın görevi.

 


PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Anlaşılan o ki TİAK yeni bir karar alana kadar rating ölçümü yapılmayacak. Bu durumda TİAK yeni bir şirketin izlenme oranlarını ölçmesini kararlaştırabilir.

 

Hali hazırda Türkiye'de 2684 hanede people metresi bulunan ve TRT'nin ölçümlerini yapan SBT Analiz şirketi bu durumdan karlı çıkabilir.

 

Bir diğer olasılık da TİAK'ın yeni bir çağrıyla başka yabancı ölçüm şirketlerinin Türkiye'ye gelmesini talep etmesi olabilir. Ancak bu ölçüm sisteminin yerleşmesi için bir zaman geçmesi gerekiyor.

 


TELEVİZYONLARDA NE OYNATIRSANIZ OYNATIN...

Şimdilik kesin olan bir şey varsa o da bugün ve yarın, televizyonlarda ne oynarsa oynasın, ne yayınlanırsa yayınlansın, kimin neyi, ne kadar izlediğini bilemeyeceğiz.

 

Yani kanallar ne yayınlarsa yayınlasın bir süre için rating derdi kalmadı...