1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Riskli binalar değer kazanacak
Riskli binalar değer kazanacak

Riskli binalar değer kazanacak

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında arsanın değerine göre m2 başına ödenecek KDV oranı gündemde konuşulmaya devam ediyor...

A+A-

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında arsanın değerine göre m2 başına ödenecek KDV oranı gündemde konuşulmaya devam ediyor. Bazı mütahitlerin farklı arayışlar içerisine giriştiği KDV uygulamasında riskli binaların kıymetleneceği konuşuluyor.

Riskli yapıların yüzde 18’lik KDV’den muaf tutulması bu binaları kıymete bindirirken, müteahhitler de merkezi semtlerde ‘risklidir’ raporu olan binaları yıkıp yerine yapacakları konutları % 1 KDV ile satmanın hesaplarını yapıyor

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında riskli bina, riskli alan veya rezerv alan ilan edilen bölgelerin yüzde 18 KDV düzenlemesinden muaf tutulması dikkatleri bu alanlara ve binalara çevirdi. İstanbul’un birçok bölgesinde yüzde 18 olarak uygulanacak yeni KDV’den kurtulmak isteyen müteahhitlerin de muafiyet nedeniyle dönüşüm bölgelerine akın etmesi bekleniyor. Yeni KDV düzenlemesine göre 1 Ocak 2013’ten sonra inşaat ruhsatını alacak konutların satışlarından yüzde 8 veya 18 KDV alınması öngörülürken, riskli binaları yıkıp yerine yapılacak konutların satışlarında KDV eskisi gibi yüzde 1 olacak. Bu da dönüşüm alanlarında konut yapmayı teşvik edecek.

Riskli bina kıymete binecek

Normalde arsasının metrekare değeri 1000 liranın üzerindeki bir konutun satışından yüzde 18 vergi alınacak. Bu oran konutun toplam değerine kıyaslandığında oldukça büyük miktarlara denk geliyor.

İstanbul’un merkezi bölgelerindeki binalar için ‘risklidir’ raporu alan müteahhitlerse bu KDV’yi ödemeyecek ve alıcılara daha uygun fiyatlı konutları sunabilecek. Yeni yapılan bir konutun 300 bin liradan satıldığını düşünürsek, yüzde 18 üzerinden ödenecek KDV 54 bin lira olacak. Fakat bu konut ‘risklidir’ raporu olan bir konutun yerine yapılıp aynı fiyattan satışa çıkarılırsa ödenecek KDV ise sadece 3 bin lira olacak.

Tüm raporlar ‘riskli’ çıktı

Riskli binaları tespit etmesi için lisanslandırılan Statik Grup Genel Müdürü Erol Aktürk, riskli binaların yeni KDV’den muaf tutulmasının kentsel dönüşümü teşvik ettiğini belirterek, “Bundan sonra bize riskli bina tespit etmek için gelen başvuruşların sayısının artmasını bekliyorum” dedi. Aktürk, şimdiye kadar verdikleri tüm raporlarda binaların riskli olduğunun ortaya çıktığını belirterek, “Artık herkes kentsel dönüşüme girmek isteyecektir” diye konuştu.

KDV’den kurtulmanın yolu

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz da, yeni KDV düzenlemesinin İstanbul’daki tüm semtlerde kentsel dönüşümü teşvik ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“KDV’den kurtulmanın yolu riskli binaya rapor alıp orada konut satmaktan geçiyor. Zaten yeni KDV düzenlemesiyle müteahhitler de kentsel dönüşüme yönlendiriliyor. Mesela Bağdat Caddesi’nde birçok binaya ‘risklidir’ raporu veriliyor. Ben daha ‘sağlamdır’ raporu alan bina görmedim. İstanbul’un yüzde 80’i risk altında ve bu alanlarda inşaat yapan müteahhitlerin KDV’den muaf olması mümkün görünüyor.”