1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rıza Sarraf’ın kefalet talebine ret
Rıza Sarraf’ın kefalet talebine ret

Rıza Sarraf’ın kefalet talebine ret

ABD’de tutuklu bulunan İran asıllı işadamı...

A+A-

ABD’de tutuklu bulunan İran asıllı işadamı (Reza Zarrab) Rıza Sarraf'ın 50 milyon dolar kefaletle serbest kalma talebi reddedildi

 

Şarkıcı eşi Ebru Gündeş ve kızı ile ABD'ye giriş yapmak isterken, Miami Havalimanı'nda gözaltına alındıktan sonra, kara para aklama, dolandırıcılık ve İran'a uygulanan yaptırımları delme suçlamaları ile çıkarıldığı mahkemede tutuklandıktan sonra New York'a getirilen ve 10 milyon doları nakit olmak üzere 50 milyon dolar kefalet karşılığında serbest kalmak için avukatı aracılığıyla mahkemeye başvuran Reza Zarrab'ın kefaletle serbest bırakılması halinde kalacağı ev şimdiden kiralandı ve bütün güvenlik kameraları yerleştirildi.

Zarrab'ın ev hapsinde tutulması durumunda onu koruyacak güvenlik şirketi ile de anlaşma sağlandı. Bir otel çalışanına cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle New York'ta tutuklanan eski IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn'in da aralarında bulunduğu üst düzey kişilerin ev hapsi cezalarında güvenlik önlemleri alan Guidepost adlı güvenlik şirketi görevlilerinin Reza Zarrab'ı 24 saat boyunca gözlem altında tutulması için, söz konusu şirketle anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Zarrab'ın avukatı Benjamin Brafman, öncelikle New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara'nın ofisi ile görüşerek Zarrab'ın kefaletle serbest bırakılması konusunda anlaşmayı denedi. Ancak Bharara'nın ofisi, Zarrab'ın duruşma tarihine kadar tutuklu bulunmasının uygun olacağını belirterek kefaletle serbest bırakılması teklifini kabul etmedi.

"KEFALETLE SALIVERİLMESİ DURUMUNDA KALACAĞI EV GÜVENLİK KAMERALARI İLE DONATILDI"

İstediği sonucu başsavcılıktan alamayan Brafman, Zarrab'ın "Çok tanınmış, başarılı, hayırsever işadamı olduğunu ve kalacağı evde 24 saat gözetim altında tutulacağı için kaçma ihtimalinin olmadığını" belirterek kefalet başvurusunda bulundu.

Zarrab'ın terör ve şiddet olaylarına karışmadığına dikkat çeken tecrübeli avukat, yakın dönemde Çinli milyarder Ng Lap Şeng'in de kefaletle serbest bırakılmasını örnek gösterdi.

Şeng'in 1,8 milyar dolar mal varlığı olduğu halde kefaletle serbest bırakıldığına dikkat çeken Brafman, Zarrab'ın Çinli işadamı kadar zengin olmadığını ve kaçma tehlikesi olmadığını savundu.

Avukat, başvuru dilekçesinde Zarrab'ın New York Güney Bölgesi sınırları dışına çıkmayacağını, New York'ta bir konutta kalacağı, konutun 24 saat boyunca silahlı güvenlik görevlileri tarafından korunacağı ve GPS'le izleneceği taahhüdünde bulundu.

Zarrab'ın evden yalnıza sağlık gerekçeleri, avukatlarıyla görüşme, dini görevlerini yerine getirme ve mahkemede davaya gitmek için evinden çıkabileceği belirtildi.

Güvenliğin Guidepost şirketi tarafından sağlanacağını, her zaman yanında iki görevlinin bulunacağını belirten Brafman, Zarrab için Manhattan'da kiralanan evin şirket tarafından kontrol edilip, güvenlik kameraların yerleştirildiğini aktardı. Guidepost şirketinin uluslararası alanda, güvenlik, araştırma, risk yönetimi gibi konularda başarılı olduğu dilekçede anlatıldı.

Guidepost'un ayrıca Zarrab için bir araba ve şoför de tahsis edeceği ve evden çıkması gerekirse bu araçla gideceği yerlere ulaşımının sağlanacağı belirtildi.