1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Rus Maslahatgüzarı Dışişleri'ne çağrıldı
Rus Maslahatgüzarı Dışişleri'ne çağrıldı

Rus Maslahatgüzarı Dışişleri'ne çağrıldı

Suriye sınırında bir askerin şehit edilmesiyle ilgili Rusya'nın Ankara Maslahatgüzarı Dışişleri'ne çağrıldı.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanlığı, PYD/PKK bölgesinden açılan ateşle bir askerin şehit olması üzerine Rus Maslahatgüzarının Bakanlığa davet edildiğini, Türkiye'nin rahatsızlığının ve tekrarlanması durumunda (örgüte) misliyle karşılık verileceğinin iletildiğini açıkladı.

 

RUSYA'DAKİ PYD OFİS

 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müftüoğlu, "(Rusya'daki PYD ofisi) Oradaki ofisin kapatılması konusunda Rusya'dan adım atmasını bekliyoruz." diye konuştu.Öte yandan Rusya'nın ve diğer müttefiklerin Türkiye'nin hassasiyetlerine saygı duyması gerektiğini ve Rus askerlerin YPG'lilerle çektirdiği fotoğrafların hoş olmadığını belirtti.

 

UÇUŞLARDA ELEKTRONİK CİHAZ KISITLAMASI

 

Müftüoğlu, "(ABDye uçuşlarda elektronik cihaz kısıtlaması) İstanbul Atatürk Havalimanının ve Türk Hava Yollarının bu kapsam dışında tutulması için girişimlerimiz devam etmektedir. Bu girişimlerimiz sadece ABD makamları nezdinde değil, benzer uygulamaya geçeceğini ifade eden İngiltere makamları nezdinde de yürütülmektedir." ifadelerini kullandı.

 

RAKKA OPERASYONU

 

Müftüoğlu, Rakka operasyonuna YPG'nin dahil olmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi ve Türkiye'nin ABD öncülüğündeki koalisyonla Rakka operasyonu yürütmeye hazır olduğunu söyledi.