1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rus savaş uçakları Halep'i vurdu: 12 ölü
Rus savaş uçakları Halep'i vurdu: 12 ölü

Rus savaş uçakları Halep'i vurdu: 12 ölü

Rus savaş uçaklarının, Halep'in Tarik el-Bab semtine...

A+A-

Rus savaş  uçaklarının, Halep'in Tarik el-Bab semtine düzenlediği hava saldırısında  aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 12 sivil hayatını kaybetti  - Yerel  aktivistlerden Halebi:  "Rus savaş uçakları Halep'te sivil yerleşim yerlerine  dünden bu yana yoğun bir şekilde saldırıyor. Rejimin, planladığı Halep operasyonu  başladı"

 

Rus ordusuna ait savaş uçaklarının Halep kentinde  muhaliflerin kontrolündeki bölgeye düzenlediği hava saldırısında 12 sivilin  öldüğü, 22'sinin yaralandığı bildirildi.

 

Halep'teki sivil savunma yetkililerinden İbrahim Ebu Leys, yaptığı açıklamada, Rus jetlerinin kent merkezinde, muhaliflerin  kontrolündeki Tarik el-Bab semtinde yerleşim yerini bombaladığını belirtti.

 

Bombardıman sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 12  sivilin yaşamını yitirdiğini 22 kişinin yaralandığını ifade eden Ebu Leys,  saldırı bölgesinde çok sayıda binanın yıkıldığını ve hasar gördüğünü, bazı  binalarda da yangın çıktığını aktardı.

Ebu Leys, yaralıların ambulanslarla bölgedeki sahra hastanelerine  kaldırıldığını belirterek, Meşhed, Salahaddin, Bustan el-Kasr ile Ensari  semtlerinin de Rus jetleri tarafından bombalandığı kaydetti.

 

 ''Halep ağır bombardıman altında''

 

Öte yandan Halep'teki yerel aktivistlerden Beha el-Halebi, Rus  uçaklarının Halep'te muhalif bölgeleri yoğun bir şekilde bombaladığını söyledi.

 

Rejimin planladığı Halep operasyonuna başladığını savunan Halebi  şunları kaydetti:,

 

 ''Rus savaş uçakları Halep'te sivil yerleşim yerlerine dünden bu yana  yoğun bir şekilde saldırıyor. Rejimin, planladığı Halep operasyonu başladı. Allah  buradaki sivillere yardım etsin.''

 

Rus uçaklarının dünkü saldırısında 10 sivil hayatını kaybetmiş, 20  kişi yaralanmıştı.

 

Rusya, Suriye'de 30 Eylül 2015'te hava saldırıları düzenlemeye  başlamış, 14 Mart'ta ise kuvvetlerini azaltma kararı aldığını açıklamıştı.  Suriye'de Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde 27 Şubat'ta yürürlüğe giren geçici  ve kısmi ateşkes boyunca, Rusya büyük ölçüde hava saldırılarına son vermişti.  Ancak ateşkes boyunca Türkmendağı, İdlib, Humus ve Halep zaman zaman Rus  uçaklarının hedefi olmaya devam etti.