1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rus uçaksavar füzeleri Suriye’ye vardı
Rus uçaksavar füzeleri Suriye’ye vardı

Rus uçaksavar füzeleri Suriye’ye vardı

Suriye meselesi her geçen gün gündemde farklı haberlerle konuşulurken Lübnan’da yayınlanan bir gazete yer verdiği haberinde Rus uçaksavar füzeleri S-300’lerin ilk sevkıyatının gerçekleştiğini duyurdu.

A+A-

 Suriye meselesi gittikçe daha tehlikeli bir hal alıyor. Beşar Esad, S-300 füzeleriyle ilgili açıklama yaptı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Rusya’dan yollanan S-300 uçaksavar roketlerinin ülkeye ulaştığını ifade etti.

Lübnan gazetesi al Akhbar’a röportaj veren Esed, “Suriye, Rus uçaksavar füzelerinin ilk sevkıyatını aldı. Geri kalan sevkıyat da yakında gelecek” dedi.

Rusya tarafından yapılan açıklamada ise, Batı’nın itirazlarına rağmen Suriye hükümetine füze sistemi tesliminin yapılacağı ve kendilerine yardımcı olunacağı belirtildi. ABD, Fransa ve İsrail ise dağıtımın durdurulması için Rusya’ya çağrıda bulundu.

İSRAİL'DEN İLK TEPKİ

Esad'ın açıklaması sonrası uluslararası haber ajansı Reuters'a açıklama yapan bir İsrailli yetkili, konu hakkında bilgileri olmadığını ancak haberin doğruluğunu araştıracaklarını söyledi.

"ULAŞIRLARSA NE YAPACAĞIMIZI BİLECEĞİZ"

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Rusya ve Suriye’ye gözdağı vermişti. Savunma Bakanı Yalon, Rusya’nın Suriye’ye satışı için anlaşma yaptığı S-300 savunma sistemi füzeleri için, “S-300 konusu gündeme, Rusya’nın Suriye'ye bu füzelerini tedarik etme niyeti üzerine geldi. Bu adım bizi tehdit etmek içindir ancak şu ana kadar teslimat yapılmadı. Bunu kanıtlayabilirim ve umarım yapılmaz. Eğer bir talihsizlik olur ve Suriye’ye ulaşırlarsa ne yapacağımızı bileceğiz” diye konuştu.