1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Rus’a niyet Müslüman’a kısmet
Rus’a niyet Müslüman’a kısmet

Rus’a niyet Müslüman’a kısmet

Dünyada ileri derecede gelişen helal turizm yatırımcılarının dikkatini çekiyor.

A+A-

 Dünyada ileri derecede gelişen helal turizm yatırımcılarının dikkatini çekiyor. Helal turizm gelirinin artış hızı turizm gelirlerinin artış hızından daha yüksek. Ülkemizde de kıyı şeridine yapılan otellere geçtiğimiz sezon gelen Rus turist sayısında ciddi azalma görüldü buna karşılık ise helal turizm yapan oteller boş kalmadı. Buna rağmen helal turizm arzımız normal turizm arzımıza göre oldukça az

Önümüzdeki on yılın, 2012 itibariyle 200 milyar dolar değerinde olması beklenen, büyüyen bir piyasadan ekonomik fayda sağlamayı isteyen işletmeler ve turizm kurulları için oldukça önemli olacağı tahmin ediliyor. 2013 yılında, Birleşik Krallık dünyanın dört bir yanından 32.8 milyon ziyaretçi çekti ve bu ziyaretçiler 21 milyar pound harcadılar, bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 12.7 artış anlamına geliyor.

Birleşik Krallık'ta en çok en çok para harcayan ülkeler ayrıntılı bir şekilde değerlendirildiğinde çok ilginç bir tablo ortaya çıktı. İlk üç sırada Orta Doğu'daki müslümanlar yer aldı. Söz konusu üç müslüman ülkenin rakamsal açıdan Birleşik Krallık'ı en çok ziyaret eden 15 ülke arasında yer almadığı göz önünde bulundurulduğunda bu istatistik daha çok şaşırtıcıdır.

Müslümanların yüzde 3'ü harcamaların yüzde 37'sini kapsıyor

Körfez Ülkeleri müslüman nüfusunun sadece yüzde 3'üne sahip fakat bu ufak kesin harcama yapan müslüman turistlerin yüzde 37'sini oluşturmaktadır. Müslüman seyehat piyasasının 2013 yılında 140 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyordu ve bu rakam Crescent Rating'e göre küresel piyasaların yüzde 13'ünü oluşturuyor.

Crescent Rating aynı zamanda en azından 2020'ye kadar uluslararası müslüman turizmin, uluslar arası turizmin ortalamasından yüzde 4.79'a yüzde 3.8 oranında daha hızlı bir artış göstereceğini öngörmüştür. Buna göre uluslararası müslüman turizmi için yıllık harcamanın 192 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu sektöre yönelik en çok çalışma yapan ülkeler ise Japonya, Malezya ve Avusturalya'dır.

Önceleri popüler destinasyon derecelendirmelerinde üst sıralarda bir müslüman ülke yer almaktayken, gelişen trendler, artık müslümanların tatil için müslüman olmayan ülkeleri tercih ettiklerini gösteriyor. Örneğin Bosna Hersek gibi düşük müslüman nüfusda sahip olan ülkeler, seyehat eden müslümanlara helal yemek sunması, ibadet yerleri ve helal konaklama sağlayarak 2014 yılının destinasyonları arasında üst sıralara çıktı.

Hedef 50 milyar dolar turizm geliri

Türkiye ekonomisinin milli gelirinin 35 milyon doları turizmden karşılanıyor. Turzim 2023 hedeflerine göre bu rakamın 50 milyar dolar olması planlanıyor ve bununla ilgili çalışmalar yapılıyor.

CM Media Üst Yöneticisi (CEO) Bilal Domah yaptığı açıklamada Türkiye'nin helal turizimde önder olması gerektiğini söyledi. Bunun nedenini ise Türkiye'nin konumuna, tarihi geçmişine, müslüman toplum oluşuna ve helal turizme bakış açısına bağladı.

Bu geçtiğimiz yaz sezonunda Rusya'da yaşanan kriz nedeniyle ülkeye gelen Rus tursit sayısı azalmıştı ve oteller boş kaldı. Buna karşılık kıyı bölgelerinde helal turizme yönelik otel eksikliğinden müslüman turistleri geri çevirmek zorunda kaldık ve helal otel sayısının az olduğu bölgelerde müslümanlar için tatil daha da pahalılaştı. Yani bu durum orta direk helal turizme katılan kesimi de olumsuz etkiledi.