1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Rusya ateşle oynuyor" dedi ve…
"Rusya ateşle oynuyor" dedi ve…

"Rusya ateşle oynuyor" dedi ve…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayburt'ta açıkladı!

A+A-

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayburt'ta toplu açılış töreninde konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Sağlık ve eğitim alanında büyük yatırımları yaptık. Bayburt'ta sadece 2 km bölünmüş yol vardı. Biz buna 72 km yol ilave ettik.

Karadeniz hızlı tren projesi Bayburt'tan geçiyor. TOKİ aracalığıyla 988 konut kazandırdık. 1500 konutluk projemiz devam ediyor. Demirözü barajını tamamlamak bize nasip oldu.

Bayburt'a şimdiye kadar 113 trilyon kaynak aktardık. Dede Korkut türbesi var değil mi? O türbede ne diyor? 718. Bu topraklarda 1300 yıllık mührümüz var.

"GEREKEN CEVABI ALDILAR"

7 Haziran sonrası bir belirsizlik olunca birileri meydanı boş bulup saldırdılar. Ama boş olmadığını gördüler.Herkese anladığı dilden cevap verildi ve verilmeye devam edecek. Sen belediyenin araçlarıyla hendek kazacaksın. Gereken cevabı aldılar almaya da devam edecek.

1 Kasım'da milletimiz bu ülkenin kaderini bir avuç teröriste bırakmayacağını gösterdi.Türkiye'nin olduğu coğrafya bir anlık tereddüde izin vermiyor. Suriye'nin, Irak'ın durumu ortada. 1000 yıldır bu coğrafyada nice güç gösterilerine sahne oldu. Biz burada 78 milyon nüfusumuzla dimdik ayakta kalmaya devam edeceğiz.

Salı sabahı sınırımızı ihlal eden bir savaş uçağı F16'larımız tarafından düşürüldü. İkazlara rağmen dinlemediler. Neticesinde vuruldu. Sınırımız daha önce de havan topu, uçak, helikopterlerin bu tür tacizleri oldu.Bu olaydan 3-4 gün önce iki kez sınır ihlali yaptılar. Bize dediler ki, stratejik ortaklığımız var. dediler. Ben kendisini 4 Ekim'de aradım. Bunun şık olmadığını söyledim.

"PUTIN'E DAVETSİZ MİSAFİRLİK OLMAZ DEDİM"

3-4 Ekim'de iki kez sınır ihlali yapıldı. Bu üçüncü ihlal oldu. Ben daha önce Putin'i aradım, bunlar ‘çirkin gelişmeler' dedim. G-20'de Putin ile konuştuk. ‘Bunu misafirlik olarak kabul edeceksiniz' dedi. Ben de ‘davetsiz misafirlik' olmaz dedim.

Şu anda Rusya orada. Biz defalarca söyledik, sizin orada ne işiniz var? Neymiş, Suriye rejimi davet etmiş. Şu anda gayrimeşru bir devlet var Suriye'de. Siz her davete icabet etmeye mecbur musunuz? 380 bin insanı öldüren bir katil Esed var, bunun davetine icabet etmeye mecbur musunuz? Her türlü desteği veriyorsunuz. Devlet terörü estiren böyle bir insana böyle bir desteğin verilmesi meşru mudur?

"KASITLI OLARAK DÜŞÜRÜLMEDİ"

Son olarak Rusya Devlet Başkanı'nın dün akşam Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Hollande ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamalar asla kabul edilebilir değildir. Türkiye kasıtlı olarak Rus savaş uçağını düşürmüş değildir. Bu olay sınır ihlaline verilen otomatik bir tepkiden ibarettir, angajman kurallarının uygulanmasıdır.

DAİŞ'e verilen bir mücadeleniz olmamıştır. DAİŞ rejimle ortak çalışan bir terör örgütüdür. DAİŞ'le mücadele veren Türkiye'dir.

"İDDİALARINI İSPATLAMA MÜKELLEFİYETİ VAR"

Türkiye'nin yüzde 99'u Müslümandır. Türkiye'nin böyle bir İslamlaştırma hareketine ihtiyacı yoktur. Böyle bir yakıştırmanı ben Rusya yönetimine doğrusu hiç yakıştıramadım. Şunu da çok iyi bilmeleri lazım: Acaba ben kalkıp da 30 milyonun yaşadığı Rusya için, sayın Rusya yönetimi bir Hristiyanlaştırma hareketi yapıyor desem doğru mudur? O ne kadar yanlışsa, Türkiye'nin yönetimi için bu yakıştırmayı yapmak da o kadar yanlıştır. Kusura bakmasın. DAEŞ, Türkiye'ye petrol satıyormuş. Yazıklar olsun. Türkiye'ye bu iftirayı atanlar, bunu ispat etmekle mükelleftir.

"TERÖR ÖRGÜTÜNDEN PETROL ALACAK KADAR HAYSİYETSİZ DEĞİLİZ"

Türkiye, DAEŞ'ten petrol almıyor, tam aksine Amerikan Hazine Bakanlığı açıkladı, Rus şirketleriyle DAEŞ'in ortaklaşa Suriye rejimine petrol sattığını ifade ettiler. Türkiye petrolünü nereden alıyor? Rusya'dan alıyor. Şuanda Rusya'nın en fazla petrol sattığı ülke Türkiye'dir. İran'dan alıyor, Azerbaycan'dan alıyor, Kuzey Irak'tan alıyor. Cezayir ve Katar'dan alıyoruz. Bizim kaynaklarımız belli. Biz, bir terör örgütünden petrol alacak kadar haysiyetsiz değiliz.

Muhalefet kalkmış Rusya'nın yanında yer alıyor. Bu nasıl siyaset? Kendi hükümetinin yanında değil, orada yer alıyor. Daha önce bunlar Suriye'de devlet terörü estiren rejimin yanında yer almadı mı? Ama biz milletimizi yanımızda görüyoruz.

Petrol olayı tam bir saygısızlıktır. Sayın Putin, Türkiye'ye giden ve petrol taşıyan birtakım kamyonlardan bahsediyor. Uluslararası ilişkiler dedikoduyla, iftirayla yürümez. Hele hele sayın Putin'e hiç yakışmaz.

Yakında Paris'te bir zirve var. Ben kendilerinden olayın olduğu gün randevu talebi ettim. O günden bu güne dönmediler. Paris'te iklim değişikliği zirvesi var. Zannediyorum kendileri oraya gelecek. Orada da bunu oturup konuşabiliriz. Biz Rus savaş uçaklarının sınırlarımızı ihlal ettiğini belgeleriyle tüm dünyaya duyurduk. Rusya'nın da iddialarını bu şekilde ispatlama mükellefiyetleri vardır. Aksi takdirde Rusya yalancı duruma düşecektir. Rusya'nın uçak meselesini bahane ederek, Suriye'de askeri gücünü arttırmak için yaptığı kurnazlığı görmüyor değiliz.

"RUSYA ATEŞLE OYNAMASIN"

Suriye'de Esed rejimine destek olmak, ateşle oynamaktır. Türkiye'nin haklılığının tüm dünya tarafından kabul edildiği bir hadiseyi bahane ederek, bize olmadık ithamlarda bulunmak, meseleyi vatandaşlarımıza eziyete vardırmak, ateşle oynamaktır. Bölgede insani yardım için bulunan TIR'ları sorumsuz bir şekilde vurmak, ateşle oynamaktır. Rusya'ya ateşle oynamamasını tavsiye ediyorum. Devletler arasındaki ilişkiler çocuk oyuncağı değildir. Rusya bizim gözümüzde önemli bir devlettir. Rusya'dan bu tür konularda devlete yakışır bir ciddiyet bekliyorum. Biz Rusya ile olan ilişkilerimizi çok önemsiyoruz. Sayın Putin, Türkiye'nin kendilerini sırtından bıçakladığını söylüyor. Bu millet, bugüne kadar hiç kimseyi sırtından bıçaklamamıştır. Bu millet, göğüs göğüse savaşmasını bilen bir millettir.