1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rusya'dan son dakika açıklaması
Rusya'dan son dakika açıklaması

Rusya'dan son dakika açıklaması

Onu da yasaklıyorlar!

A+A-

 Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Igor Shuvalov açıklamalar yaptı. Türkiye'den tarım ürünleri, sebze ve meyve ithalatı yasaklanacak.

Bu kez Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Igor Shuvalov Türkiye'den tarım ürünleri, sebze ve meyve ithalatı yasaklanacağını, Endüstriyel ürünlerin ithalatına yönelik şimdilik bir kısıtlama getirilmediğini, gıda ithalatı konusundaki sınırlamaların devreye girmesi enflasyon baskısını azaltmak için bir kaç hafta erteleneceğini açıkladı.

TUR PAKET SATIŞLARI VE 'CHARTER' UÇUŞLARI YASAKLADILAR

-Rusya Başbakan Yardımcısı Shuvalov, "Türkiye'nin ziyaret edilmesine yönelik tur satış aktivitesi hemen durdurulacak. Türkiye'de bulunan Rus vatandaşlarının geri dönüşleri için charter uçuşyarın gerektiğini biliyoruz. Ancak tüm charter uçuşlar yasaklandı" dedi.

Taşımacılığa da sınırlama geliyor

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich da, 2016 yılında Türk taşımacılık şirketlerine sınırlamalar getireceklerini söyledi. Dvorkovich yaptığı açıklamada, "Türk karayoluyla taşımacılık şirketlerine sınırlamalar getireceğiz. Türk şirketleri hali hazırda 8000 taşılacılık izni almış durumdalar. Bunlar yıllık izinler. Bu izin sayısının gelecek yıldan geçerli olmak üzere dörtte bir oranında azaltılmasını önerdik" diye konuştu.

Medvedev: Daha ilk adım, genişletilebilir

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev ise, Türk inşaat şirketlerinin yeni sözleşmeler için izin alacağını söyledi. Medvedev, Türkiye'ye karşı uygulamaya konulacağı duyurulan tedbirlerin daha ilk adım olduğunu, gerektiği takdirde bu tedbirlerin genişletilebileceğini söyledi.

Medvedev ayrıca, alınan sınırlama kararlarının uygulanmasında pragramik olunmasını, kararların Ankara'nın en hassas olacağı, Rusya'nın ise en az zarar göreceği şekilde uygulanmasını istedi.

Medvedev, "Rusya Federasyonu'nun Türkiye'ye karşı aldığı tedbirler, Türkiye'nin agresif ve düşmanca eylemlerine gerekli bir yanıt" diye konuştu.