1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rusya,Destek Vermeye Hazırız! “ENDİŞELİYİZ“
Rusya,Destek Vermeye Hazırız! “ENDİŞELİYİZ“

Rusya,Destek Vermeye Hazırız! “ENDİŞELİYİZ“

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov...

A+A-

 Tükiye'nin patriot alması bölgede çatışma riski doğuracaktır.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Türkiye ile Rusya arasında sorunların çözülmesi için doğrudan diyalog kurulması için destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

Lavrov, Rusya’nın Türkiye’nin Suriye sınırına yerleştirmeyi planladığı Patriot füzeleri ile ilgili kaygılarını anladığını belirterek, bunun bölgede çatışmalara neden olabilecek provokasyon yaratmasına karşı da uyardı.

RİA Novosti ajansına göre, Lavrov, Cuma günü NATO Genel Sekreteri Rasmussen ile Türkiye-Suriye sınırına Patriot hava savunma sistemlerinin konuşlandırılması konusunu görüşeceğini söyledi


"İNTİKAM ALMA HİSSİNE KAPILIRSA"

Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Patriot füzesi talepte bulunma sebebine ilişkin, “Maalesef Suriye’de 40 binin kişinin üzerinde insanı katletmiş, şu anda tamamen psikolojisini ve insicamını kaybetmiş köşeye sıkıştığı için ne yapacağı tam olarak belli olmayan bir katil cumhurbaşkanıyla karşı karşıyayız. Ve bu adamın son anında ülkesinden ayrılırken dahi Türkiye’den intikam alma hisleriyle Türkiye’ye birkaç füze göndermesi endişesi herkeste var” dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Hükümeti Arasında Askeri Eğitim İş Birliği Mutabakat Muhtırasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı görüşmelerinde Türkiye'nin NATO'dan Patriot füzesi talebinde bulunması tartışma konusu oldu.

Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Patriot füzesinin Türkiye’nin NATO üyeliği bağlamında NATO’nun üyelerini koruma vecibesi bağlamında talep ettiği füze savunma sistemleri olduğunu belirterek, “İlk defa Türkiye’ye konuşlandırılmıyor. İki sefer Türkiye’de konuşlandırıldı. Bu Patriot füzelerinin Türkiye’de konuşlandırılması tamamen savunma amacına yönelik, bir taarruz amacı olmadığı kesinlikle belirtilerek talepte bulunulmuştur” dedi.

Partirot füzelerinin talepte bulunma sebebini de Bozkır, şöyle anlattı: “Maalesef Suriye’de 40 binin kişinin üzerinde insanı katletmiş, şu anda tamamen psikolojisini ve insicamını kaybetmiş köşeye sıkıştığı için ne yapacağı tam olarak belli olmayan bir katil cumhurbaşkanıyla karşı karşıyayız. Ve bu adamın son anında ülkesinden ayrılırken dahi Türkiye’den intikam alma hisleriyle Türkiye’ye birkaç füze göndermesi endişesi herkeste var. Bu füzeler gönderildiğinde bu Patriot sistemi sayesinde Türk insanının zarar görmemesi ve Türk topraklarında bir hasara yol açmaması mümkün hale gelecektir. İnşallah böyle bir şey hiç ortaya çıkmayacaktır ama böyle bir saldırı vuku bulduğunda iyi ki Türkiye zamanında tedbir almış NATO üyeliği nimetlerinden yararlanmış diye söyleyeceğiz.”