1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sabaha kadar alkol gerilimi
Sabaha kadar alkol gerilimi

Sabaha kadar alkol gerilimi

Milletvekilleri alkol satışı ve reklamına yasaklar getiren yasa teklifini görüşürken birbirine girdi. Sabah saatlerine kadar süren çalışmada hakaretler havada uçuştu. CHP'li Gök'ün sert sözleri üzerine Meclis kürsüsü önünde arbede yaşandı.

A+A-

Alkol satışı ve reklamına yasaklar getiren yasa teklifi Meclis Genel Kurulu'nda vekillerin geçtiğimiz gün sabaha kadar yaptıkları çalışma ile kabul edildi. Yasanın görüşülmesi sırasında vekiller birbirine girdi.

CHP'li Levent Gök'ün AK Partili vekillere söylediği sözler kavgaya neden oldu. Gök, "Böyle bir kepazelik olmaz. Ne konuştuğunuzu bilmiyorsunuz, yasayı bilmiyorsunuz, hiçbir önergeyi okumadan elinizi indirerek kaldırarak oylamalara katılıyorsunuz ve kendinizi milletvekili zannediyorsunuz. Nasıl insanlarsınız böyle" ifadelerini kullandı. Bu sözler üzerine AK Parti Grup Başkan vekili Nurettin Canikli ve AK Partili vekiller kürsüye yürüdü.

KÜRSÜ ÖNÜNDE ARBEDE

CHP'lilerin de kürsüye doğru yönelmesiyle AK Partili ve CHP'li milletvekilleri karşı karşıya geldi. Kürsü önünde arbede çıktı. Zaman zaman itişmelerin yaşandığı Genel Kurul'daki gerginlik uzun süre devam etti. Bunun üzerine TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut birleşime ara verdi. Bu sırada, AK Parti ve CHP'li vekiller birbirlerine karşılıklı olarak hakaret içeren sözler söyledi.

VEKİLDEN TEKME İDDİASI

CHP'li Özgür Özel, olay sırasında AK Partili vekillerin kendisine ve Aslanoğlu'na tekme attığını iddia etti. Canikli ise kimsenin hakaret etme hakkı bulunmadığını söyledi.

CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi yaşananlara tepki gösterdi. Ardından CHP'li vekiller Genel Kurul'u terk etti. MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır ise, Canikli'nin tepkisini doğru bulduğunu belirtti. "Kimsenin kimseye hakaret etme hakkı yoktur. 15 saattir çalışıyoruz. Buna fiziğin, psikolojin tahammül etmesi mümkün değil. Dolayısıyla bu sonuç doğaldır" dedi.

AYM’ye gitmeyeceğiz

CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, alkol ürünlerinin satışı ve reklamını düzenleyen yasanın Meclis Genel Kurulu'ndan geçmesine tepki gösterdi.

Akif Hamzaçebi, 'bireysel hayata müdahale' olarak yorumladığı yasayla ilgili Meclis’te yaşanan sürece ilişkin "Sayın Cumhurbaşkanı bu değerlendirmeyi kendisi yapacaktır" dedi. Hamzaçebi, söz konusu düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne götürmek gibi bir düşünceleri olmadığını kaydetti.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ