1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Sadi Tekelioğlu ve yönetim
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Sadi Tekelioğlu ve yönetim

A+A-
Sadi  Tekelioğlu meselesi  Trabzonspor’un gündeminden düşmüyor. Kulüp  yönetimi Tekelioğlu’nu gönderecek mi? Aldığım kesin bilgilere göre yönetim içinde ‘Tekelioğlu ile devam edelim’ görüşünü seslendirenler çoğunlukta. Özellikle Trabzon’dakilerin tamamına yakını bu görüşte . Fakat Başkan Muharrem Usta ve Nevzat Aydın’ın bu konuda görüş ayrılığı yaşadıkları net olarak bilindiği için konu  bir türlü sonuca bağlanmış gözükmüyor.  Sadi hocanın kardeşi doktor Yavuz Tekelioğlu’na göre ise yollar ayrılmış! Kardeş Tekelioğlu bu kadar net konuşup açıklama yapabiliyor ve  bana göre yüzde yüz haklı eleştirilerini yapabiliyorsa şimdilik ona inanmak durumundayız.
 
Trabzonspor yönetiminin  şu ana kadar ki uyumsuz ve kararsız  görüntüsü  ne yazık ki ümit vermekten çok uzak görünüyor. Tecrübeli teknik adam Sadi Tekelioğlu’nun  hala tartışılıyor  olması, yönetimin basiretsizliğinden başka hiç bir şeyin ifadesi değildir.  Trabzonspor’un başkanı sayın Muharrem Usta,  ne yazık ki, Nevzat Aydın  gibi çok parası olan (çoluk çocuğu sevinsin) ama futbol fukarası bir arkadaşımızın limanına sığınmış ve o limandan medet umuyor olsa da, biz Trabzonsporlu ve gazeteci kimliğimizle usanmadan uyarmak durumundayız. Aklımızın kestiğince  kendi  fikrimizi  paylaşmalıyız. Tekelioğlu konusunda sayın Muharrem Usta’yı uyarmak istiyorum. Trabzonspor’un bunca sorunu varken, Sadi hoca tartışması yaratmak,  sadece ve sadece bindiğin dalı kesmek olur. Kulübün en iyi işleyen, en iyi üreten ünitesi olan alt yapı ile oynamak,  hem bu camiaya yapılacak bir haksızlık, hem de  kendinize yeni bir cephe açmanızdan başka bir işe yaramayacaktır. Rakamlar ortadır. Son üç yıla baktığınız  vakit, 2 tane olan milli sporcu sayısının 19’a yükselmesi  üretkenliğin  önemli bir göstergesi olsa gerek. Onu geçtim,  tüm elit guruplarda var olan bir Trabzonspor alt yapısı, küçümsenmeyecek bir durumdur. Onu da geçtim! Üç yılda 10 final oynayıp 8 şampiyonluk elde etmek çok önemli bir başarıdır. Daha da önemlisi, Trabzonspor Fatih Tekke, Gökdeniz Karadeniz sonrası  yaklaşık 16 yıl sonra, evet evet tam  16-  17 yıl sonra Ramazan Övüç, Muhammet Beşir, Yusuf Yazıcı, Semih Karadeniz, Savaş Çakır gibi herkese heyecan veren gençleri yakalamış ise bu durum, alt yapının çok iyi çalıştığının ve üretkenliğinin göstergesidir. Kaldı ki o altyapıda çalışan isimlerin çoğu 1500liralar seviyesinde ki maaşlara talim ederken!  Rakamlar ve gerçekler  böyle iken zorunuz ne?
 
“Ha efendim, Sadi Hoca başkanla 17 yaş takımı konusunda TFF nezdinde ters düşmüşmüş!”   diyorsanız, başkanın her konuda haklı olacağına dair, ya da Tekelioğlu’nun hata yapmayacağına dair bir garantiyi zaten kimse veremez! Kaldı ki, sayın başkan seçim öncesi bu camiaya o kadar  çok büyük  sözler verip, kendisine oy verenleri dahi o kadar çok üzdü ki! Eğer her  hata yapan, her üzen bedel ödemek durumundaysa, o bedeli sayın başkan ve yönetimi çoktan ödemeliydi!
 
İşin teknik yönünden çıkalım isterseniz. Eğer  ‘adamlık’ arıyorsanız, Sadi Tekelioğlu ‘adam gibi adam’ tabirine uyan,  önemli kişiliklerden birisidir. Harbidir, dobradır, merttir! Devamla, halk adamıdır. Belki ‘elit’ dediğiniz sınıftan olmayabilir! Olmayabilir de  unutmayın ki; Trabzon’da doğmak, yaşamak, yöreye has şiveyi kullanmak,  bir ayıp değildir. Cebinizde çok para olmasına aldanmayın sakın!  Aklınızdan çıkarmayın ki sizlerde  bu köhne şehrin bir parçasısınız! İnsanları sınıflandırmanın manası yok.  “Yok efendim onu göreve Hacıosmanoğlu getirmişti”   diyorsanız,  bu da bir suç değildir. Doğruya  sahip çıkmak, doğru adımı atan kişi ya da kişilerin yaptığına  eş değer bir davranıştır. ‘Onun adamı’  gibi yakıştırmalara bakarak  fevri, nefsi, önyargılı hareket ederseniz, o zaman bundan evvel ki yönetimlerin yaptığından  bir farkınız kalmaz. Hatta daha da aşağı seviyelere inerseniz. İşin ehli kimse ki, Tekelioğlu bunu fazlasıyla ispatladı! O halde onunla ve arkadaşlarıyla oynamak, ayıptır. Samimiyetsizlik ve vefasızlıktır. Kendi değerlerine karşı da en büyük saygısızlıktır.
 
Son bir hususu  daha hatırlatmak isterim. 24 yıldır tanıdığım  Sadi Tekelioğlu’nun boyunun küçük olduğuna sakın aldanmayın. Sakın ola ki  “o da kim”  gibi bir tavır asla sergilemeyin. Bakınız, Sadi hoca taban birliklerinin sevdiği, saydığı, değer verdiği bir isimdir. İşini hakkı ile yaparken, ona yapılacak haksızlığa, bu şehrin sessiz kalacağını sanırsınız belki! Ateşle oynarsınız ateşle! Birkaç ay sonra inanın, Tekelioğlu’na saygı duyan ve ona haksızlık yapıldığına inanan insanlar, desteğini çeker ve ömrünüz  düşündüğünüzden de çok kısa olur.
 
Ben Trabzonsporluyum. Ben Gazeteciyim. Ben çocukluğumdan beri bu şehrin havasını kokluyorum. Çok seyahat edip çok dünyalar gördüğüm için  sizleri yani Trabzon dışında  yaşayan sizleri de iyi tahlil edebiliyorum. Tüm bu sentezle bir arkadaşınız olarak ve Trabzonspor menfaatleri için son kez uyarıyorum. Sadi Tekelioğlu ve arkadaşlarına dokunmayın. Varsa imkanınız daha fazla güç ve destek olun. Böylesi hem sizler, hem kulüp, hem de camia adına çok daha hayırlı olur.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar