1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. SADRİSİZ ACİL ADIMLAR ATILMALI !
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

SADRİSİZ ACİL ADIMLAR ATILMALI !

A+A-
TRABZONSPOR’UN İHTİYAÇLARINA GÖRE TRANSFER YAPILMAMIŞ !
Yeni sezon öncesi Trabzonspor’un Avrupa da oynadığı ciddi sayılabilecek üç hazırlık müsabakası ve   Benfica maçlarını   büyük bir sabırla takip ederek bazı şeyleri tahlil etmek istedik. Yapılan transferlerin belli yeteneklere   sahip bulunmalarına   karşın,   sorun bulunan mevkilerin oyuncuları olmadıklarını üzüntü ile gözlemledik! Anlayacağınız ‘nokta atışı’ yapılmamış transferlerde! Andrean, Henripe, Halil ve Burak dörtlüsü aynı mevkiin  oyuncuları! Hiç birisi tipik santrafor  ya da   tipik  kanat oyuncusu değil! Hepsi forvet arkası ve sürpriz golcü görünümünde! O zaman insanın sorası geliyor: Aynı yerde ve benzer  özelliklerde oynamaya müsait oyuncuları neden ve hangi transfer mantığı ile aldınız?  Geçen sezon ihtiyaç duyulan sol bek , orta sahada bir beyin , forvet,   sol ön gibi mevkilerde var olan eksikler aynen duruyor ! Yani sorunlu yerlere transfer değil,   aynı yerlere transferler yapılarak büyük bir ihanet içine girilmiş ! İhanet diyorum ; çünkü Trabzonspor’un ihtiyaçları düşünülerek değil, kişilerin menajer bağlantıları göz önüne alınarak adımlar atıldığı yine ortada !  Soruyorum : Bu takımın oyun içindeki lider futbolcuları kim olacak ? Geçen yıl şampiyon olan kadrosundan   tam 21 oyuncu gönderip 18 yeni isim alarak tamamıyla kabuk değiştirmiş ve henüz  tam takım olamamış Benfica karşısında, uluslararası deneyime sahip üç - dört oyuncumuz olsaydı , acaba nasıl bir sonuç elde ederdik?
NEDEN ALINMADILAR?
FREKANSLARI BAŞKANLA UYUŞMADI MI ?
Çok üst düzey kariyerlere sahip ; hakiki bir sol stoper Heinze, mesela gerçek bir sol bek Malik Fathi veya Cristian Fuchs, mesela gerçek bir forvet arkası İtalyan Miccoli, ne bileyim gerçek bir kule santrafor Novakoviç gibi oyuncular alınmış olsaydı, Benfica dün gece ki gibi bizimle kafa yapma cüretinde bulunabilir miydi ! Hepsi de ihtiyaç duyulan bölgelerin ilaç gibi  oyuncularıydı! Maliyetleri   bugün alınanların altında olsa da alınmadılar ! Neden? Çünkü Sadri öyle istedi ! Çünkü menajerleri Trabzonspor  Başkanı’nın frekansında değillerdi !!!  Çünkü ihanet komitesi ekmek yiyebilmek için Biricik başkanları Sadri efendinin her dediğine onay vermek zorunda kaldı! Düşünebiliyor musunuz; Trabzonspor’un sol bekinde sağ ayaklı bir stoper oynuyor!   Sol hücumda kimin oynadığı    bu zamana kadar  net biçimde anlaşılamadı. Bazen Andrean, zaman zaman da Henripe bu alanı kullanmaya çalışmış olsa bile aslında ikisinin de o bölgenin bire bir oyuncuları olmadıkları kesin !  Andrean forvet arkası olmasına karşın sol da çakma oynuyor!  Anderan’ın oyun içindeki kopuk ve istikrarsız dalgalanmaları , orta sahada ‘beyin oyuncu’ görevini kimin üstleneceği şeklindeki  karamsar düşüncelerimi  daha da artırıyor. Henripe yetenekli , Burak gibi sürpriz bir golcü ! Bana göre istikrarını korursa yani kendini işine vermeye devam ederse   en iyi transfer gibi görünüyor. Geniş alanlar bulduğunda etkili olabilecek, ayağında topu iyi saklayabilen serbest bir hücumcu gibi !  Keza Halil Altıntop ve  Burak Yılmaz’da  tipik santrafor değiller!
ALTERNATİF SİSTEMİMİZ YOK!
Santraforsuz oynayan Trabzonspor’da düşünülen sistem şu: İsabetli ve çok pas sonrası oyun inisiyatifi ele alınacak. Bu sayede orta sahadan   atılacak klas paslarla Burak ve Henripe   ikilisinin savunma arkasına sarkmaları hedeflenecek. Bir nevi gizli forvetlerin atacağı gollere umut bağlanacak. Tabi ki  baskı kurulup oyun üstünlüğü ele geçirildiği zamanlar da da;   bu ikiliyi  arkadan Alanzinho, Andrean ve Colman gibi oyuncular, rakip ceza alanı içine sızma yaparak destekleyecekler. Santraforsuz ve zorlu bir sistem !  Burada iki önemli hususa dikkat çekmek isterim. Böylesi zor bir sitemi başarı ile uygulamak için; 1-  Orta saha elemanlarınızın  çift yönlü ve sürekli  üst düzey olması   gerekir. Yani hem savunmaya hem forvete sürekli yardımcı olmak durumundadırlar 2- Kanat bindirmelerinin de mükemmel ve akılcı olabilmesi şarttır! Sol ön ve arka ile sağ ön ve arka   oyuncuları sürekli kanatlardan rakip kaleye etkili bindirmelerde bulunabilmelidir. Örnek Gökhan Gönül-Mehmet Topuz ikisinin Fener’de , Messi-Dany Alves ikilisinin Barcelona’da yaptığı gibi…Bu da çok yetenekli ve üst düzey kanat oyuncuları ile mümkündür.   Şu anki  sistemi ve görüntüsü  ile Bordo Mavili ekibimiz,   kendi alanına iyi yayılan ve kademeli savunmayı tercih eden  takımlar karşısın da zorlanır, ama çizgi savunma anlayışındaki takımları kolay geçebilir. Bu mantıktan yola çıktığımızda, takımımızın alacağı sonuçlarda   rakiplerin hangi savunma anlayışı ile oynayacakları , oynamaya çalıştığımız sistemden daha önemlidir.Rakipler sisteminizi çözdü mü, sıkıntı başlar! Çünkü, gerek  çakma kanat oyuncularımızın durumları ; gerekse de uzun, dağıtıcı, top saklayabilen santrafor  eksikliği göz önüne alındığında   alternatif bir sistem   şansımızda yoktur.   
SONUÇ:
Madde 1: Transferler belli yeteneklere sahip ama Zokora dışındakiler, ihtiyaç duyulan mevkilere yapılmış değil!  
Madde 2: Selçuk, Egemen , Umut, Jaja   dörtlüsü fazlasıyla aranmaktadır!  
Madde 3: Colman ve Alanzinho  farklı bir görüntü arz etmiyor. Zorla yıldız yapmaya gayret ettiğimiz bu iki oyuncudan kurulu orta sahanın ritmi daima bozuk olmaya adaydır !
Madde 4: Geçen yıllardan beri devam eden sol  arka , sol ön , santrafor , stoper ve orta sahada gerçek bir lider oyuncu eksiklikleri hala hissediliyor…Velhasıl;  Karadeniz Fırtınası   geçen sezonki durumunun altında seyrediyor!  
CESUR ADIMLAR ATILMALI
Trabzonspor da ihtiyaç duyulan mevkilere isabetli  transferler yapılamadığı ortadayken yönetim ve teknik heyetin mantıklı adımlar atması şarttır. Lakin işe birileri el koyup,  Sadri Şener’i transfere karıştırmadan hamle yapmalıdır. Ne yapılabilir? Mesela Glowacki’nin mukavelesi feshedilerek Hollandalı Heitinga  transfer edilmelidir. Alanzinho’ya    talipli bulunabilirse satılmalı aksi halde kiralık verilerek Miccoli ya da Jovanoviç transferi hayata geçirilmelidir. Brozek kardeşlere   derhal kulüp bulunup gönderilmelidir. Mutlak suretle  bir sol bek ve bir kule santrafor bulunmalıdır. Gözüken hatalar ve eksiklerle yola çıkıldığında , yarın  yaşanabilecek her hayal kırıklığında ‘ Bu maç böyle geçti artık önümüze bakacağız!’ gibi klasik boş ifadelere sık sık duyacağız.  Önümüzde UEFA Avrupa Ligi gibi bir şansımız varken ve halen daha yanlışları düzeltmek için zaman mevcutken , gelin bir kere de Trabzonspor’un yarınları için adım atın !
Önceki ve Sonraki Yazılar