1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Sahi sorumluluk kimde?
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Sahi sorumluluk kimde?

A+A-

Ziraat Türkiye Kupasında Trabzonspor, Konya deplasmanında hak etmediği bir mağlubiyet aldı. Onur, Pereira, Burak, Onazi, hatta son on dakikaya kadar görev almayan Yusuf ve A. Kadir  gibi isimlerden  yoksun olan Bordo Mavililerin, ikinci devre ortaya koyduğu futbolun karşılığı bu olmamalıydı.

Müsabakanın ilk on beş dakikası  hariç, oyun hakimiyetini elinde tutan, özellikle ikinci yarı tam saha baskı kuran Trabzonspor,  ev sahibinin doksan dakikada yaptığı iki ataktan birinde gol yedi. Aslında ilk devre  orta alanda ki tüm isimler istenilen düzeyde olmadığı için  beklenen baskı kurulamadı.  Özellikle Kucka ve Sosa tam bir hayal kırıklığı içindeyken, bu isimlere  Bero, Okay, Olcay'da aynen ayak uydurdu. Hal böyle olunca, ileride Rodallega topla buluşturulamadı. Forvette çoğalma sağlanamadı. Yine ilk devre Kamil Ahmet hep savunmada  kaldığı için kanatlar çalışmadı. Tüm bu olumsuzluklara karşın  maçın ilk yarısında Konyaspor,  tek bir kez pozisyona girebildi ve golünü attı. Oysa  beklenen Trabzonspor  sahada olmasa da, ilk yarıda sahaya yine de ilk on beş dakika sonrası daha iyi yayılan konuk takımdı.

Maçın ikinci devresinde ise  oyuncular  kendini bir parça bulmuştu. Sosa,  fiziki yetersizliğine rağmen mükemmele  yakın bir performans ile oyuna  ağırlık koydu. Kucka ,  tam olmasa bile ilk devrenin aksine daha  çok inisiyatif aldı. Kamil Ahmet  ilk yarının tersine, bol bol  hücumlara çıkmaya başladı. Okay,  silkelenip her şeyini ortaya koyan bir mücadele verdi. İşte tüm bu  yansımalar,  oyunun Trabzonspor lehine dönmesine sebep oldu. Öyle ki,  ev sahibi  yeşil beyazlı takım bu devre de de bir defa Trabzon kalesine inebildi. Geri kalan tüm zaman, Konyaspor sahasında  geçti. Eğer son yarım saatte  oyuna dahil olan  Castillo biraz olsun hünerlerini gösterebilmiş olsaydı, belki gol bile gelecekti. Fakat olmadı. Rodallega'nın direkten dönen topu, Olcay'ın, Kucka'nın, Sosa'nın kaçırdıkları ile ikinci devre skor en az 4-1'e gelebilirdi. Lakin olmadı. Sonuçta Konya  kupa maçının ilk ayağında 1-0'lık avantaj yakaladı. Fakat rövanşta  işi hiç kolay olmayacak Yeşil beyazlıların. Trabzonspor'da maçın genelinde  Hubocan ile ikinci yarıda Sosa ve Okay'ı  çok iyi bulduğumu ifade etmek istiyorum.

Şimdi sosyal medyada önüne gelenin, bilenin de bilmeyenin de inanılmaz yorumlar yaptığını görüyoruz. Düne kadar küme düşme potasında dolaşan, insanları futbola soğutturan Ersun Yanal'ın takımının yerine,   üst üste galibiyetler serisi  alan ve şampiyonlar ligi hesabı yapan Rıza Çalımbay'ın Trabzonspor'una ağır eleştirilerin, haksız olduğu kanısındayım. İnsanlar nankör olmamalı. Trabzon'u tek başına ayağa kaldıran Çalımbay'ın;   A. kadir ve Yusuf'u  oyuncuları ile konuşup, 'yorgun ve fiziki düşüş yaşadıkları '  için, Onazi ve Pereira'nın "Şuram ağrıyor, buram dökülüyor"  diyerek oynamak istemeyişlerinden ötürü, Burak Yılmaz'ı yine hem sakatlık riski, hem de Rodallega'yı küstürmeme adına oynatmadığını  görmeden, bilmeden yapılan manasız, insafsız paylaşımları şiddetle kınıyorum.

Trabzonspor yönetimi,  teknik direktörüne istediklerini verebilmeli. Biliyorum ki, hocanın istemediği oyuncuları bırakmaya yanaşmayan, disiplinsiz oyunculara verilecek cezaları onaylamayan, kısacası tam manasıyla hocanın arkasında durmayan bir yaklaşım, sadece Trabzonspor'a kaybettirir. Başkanın haklı olduğu bir söylem vardı geçen hafta. Ne demişti? "Bu takım Rıza hocanın değil"!

Evet, Olcay, Castillo, Volkan, Bongonda, Kamil Ahmet, Bero, Uğur, Durica, hatta Mas! Hiç birisi  Rıza hocanın tercihi değil. Bu oyuncularla Rıza hoca  nasıl hücum edecek? Ya da yine bu oyuncuların takım savunmasına katkısı hiç yokken ve bu ağır stoperler ile geriyi sağlama alıp,  takımı öne nasıl çıkaracak Rıza hoca?  Kanatlar işlemiyorsa, savunma çakılı oynamak zorundaysa,  bunun sorumlusu Rıza hoca mı? 

Beyler,  sekiz  hafta evveline herkes dönüp baksın. Bugüne şükretsin. Bu takıma çabuk stoper, iyi bir sol bek, iyi bir sağ açık, iyi bir sol açık  gerektiğini  hepimiz görüyoruz. Castillo' ya dört  tam, iki yarım olmak üzere beş maç şans verildi! Olcay'a keza bir o kadar! Bero'ya  da... Stoperler sürekli değişiyor.  Hala bu takımda istenmeyen, olmayan şeyler varsa,  sahi sorumluluk acaba kimde dersiniz?

Önceki ve Sonraki Yazılar