1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sakız çiğneyenler dikkat!
Sakız çiğneyenler dikkat!

Sakız çiğneyenler dikkat!

Türkiye’de aylık tüketimi 800 tonu bulan sakız, faydalı mı zararlı mı dersiniz?.. Yapılan araştırmalar ne diyor?..

A+A-

 Üreticilerin yaptığı istatistiklere göre Türkiye’de sakız tüketimi yıllık toplam 8 bin 870 tonu buluyor. Tüketimin %33’ünü tatlandırıcılı draje sakızlar, %21’ini şekersiz ve %28’ini şekerli, %12’sini ise stick sakızlar oluşturuyor.

Türkiye’de sakız çiğneyen 43 milyon kişinin %24’ü haftada 2 ila 5 kez, %25’i haftada bir, %12’si ise günde bir veya daha fazla sakız tüketiyor. Sakız çiğneyen kadınların sayısı erkeklere göre daha fazla ama sakıza hayır demeyen erkeklerin sayısı da her geçen gün artıyor.

İngiltere New Castle’da bulunan Northumbria Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre sakız çiğnemenin kişilerin öğrenme, akılda tutma ve yeniden hatırlama konularındaki yeteneklerini; öğrencilerin sınav esnasındaki konsantrasyonlarını artırdığını ortaya koydu. Sakız aynı zamanda sakinleşip rahatlamaya, stresi azaltmaya yardımcı oluyor.

Sakızın en öne çıkan faydalarından biri; sakız çiğnendikçe tükürük salgısının üç kat artması ki bu da diş sağlığı için çok önemli. Tükürük salgısı dişlerin çürümesini engelliyor. Öte yandan sakız dişteki yemek artıklarını temizliyor.

Almanya’daki Charite Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ise sakızda sıkça kullanılan ve vücutta müshile benzer etki yapan sorbitol maddesinin ishale yol açtığını ortaya koydu. Sakız çiğnemenin hidroklorik asiti artırdığını bununda sindirimi kolaylaştırdığını söyleyen uzmanlar, diyet yapanlara sakız çiğnemeyi tavsiye etmediklerini belirtiyorlar. Yemekten sonra ancak 10 dakika çiğnenebileceği, daha fazlasının ise yeniden acıktıracağı konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Bir kısım uzmana göre sakız çiğnemek çene eklemine egzersiz yaptırıyor ve çene kaslarını geliştiriyor. Ancak bazı uzmanlara göre çok sakız çiğnemek çene kaslarında güçsüzlüğe, çene diskinin kaymasına ve çene eklemlerinde rahatsızlıklara yol açıyor. Sakız çiğnenecekse, bir seferde 20 dakikadan fazla ve tek taraflı çiğnenmemesi gerektiğini belirten uzmanlara göre tek taraflı çiğneme kuvvetine maruz kalan çene kaslarında deformasyon oluşabiliyor. 20 dakikadan sonra çenede dengesizliğe yol açabiliyor, kaslarda güçsüzlük meydana gelebiliyor.

Sakız çiğnemek ile ilgili bir önemli uyarı da beyazlatıcı sakızlar hakkında. Beyazlatıcı sakızlar, tıpkı beyazlatıcı diş macunları gibi diş minesini aşındırıcı etkiye sahip. Dişin en önemli organı mineyi küçük küçük çiziyor, minenin çizilmesi dişlerin çürümesine davetiye çıkarıyor. O nedenle dikkat etmeli.

Sakız çiğnerken bu uyarıları dikkate alırsanız hem faydalanırsınız, hem de olası zararlarının önüne geçebilirsiniz…