1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. “Şampiyonluk Verilmez, Alınır“
“Şampiyonluk Verilmez, Alınır“

“Şampiyonluk Verilmez, Alınır“

Bakan Yılmaz Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'na cevap verdi...

A+A-

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun "şampiyonluğu bize verin" sözlerine cevaben, "Sayın Başkan, şampiyonluk verilmez, alınır.


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun "şampiyonluğu bize verin" sözlerine cevaben, "Sayın Başkan, şampiyonluk verilmez, alınır. Size de bu yakışır. Bence bundan sonra gündemi 'bize verin' diye oluşturmamak lazım. 'Bu yıl değilse bile gelecek yıl, ondan sonraki yıl biz bunu alnımızın akıyla, terimizle, hak ederek de almasını biliriz' diyebilmeliyiz" ifadelerini kullandı.

AK Parti Akçaabat İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen yıllık değerlendirme toplantısına katılan Bakan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, "Bölgemizde ve dünyada gıptayla izlenen Türkiye'yi hep beraber, adım adım birlikte kuruyoruz. Değişimden yana bir hükümet olarak, demokraside, hukukta, ekonomide ve sosyal alanda hizmet standardını her geçen gün artırıyoruz. Hizmetin odağına insanımızı koyduk. İnsanı merkeze alan bir hizmet kervanı oluşturduk" dedi.

İktidarları döneminde çok işler yaptıklarını, daha çok yapacak işlerinin olduğunu kaydeden Yılmaz, "Bugüne kadar çok şeyler yaptık, daha yapacağımız çok şeyler var. İşimiz zamanımızdan çok. Yani duracak halimiz yok. İnşallah elbirliği içerisinde bir ve beraber olursak aşamayacağımız ve yapamayacağımız hiçbir iş de yok. Çoğulcu ve özgürlükçü demokrasiyi daha köklü bir şekilde yerleştirmek ve kardeşliğimizi yüceltmek için milli birlik ve kardeşlik projemizin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Tüm toplumsal kesimlerin taleplerini yansıtan bir anayasa ile medeniyet yolculuğumuzu da taçlandırmak istiyoruz. Yeni anayasamızın, bireyin haklarını esas alan, milli birliğimizi ve ortak değerlerimizi koruyan, toplumsal çeşitliliği bir zenginlik kabul eden, tek sesliliği değil, çok sesliliği öne alan ve demokratik hukuk devletinin tüm unsurlarını içeren bir metin olmasını istiyoruz. Bu hedefe toplumun her kesiminin temsil edildiği kurumlarla ilerliyoruz. Bugün AK Parti'nin kadrolarında, iktidarımıza kadar demokratik hayatın içinde yeterince yer bulamamış kadınlar ve gençler yer almaktadır. Türkiye hakkında sözü ve heyecanı olan, Türk toplumunun her kesiminin etkin katılımını sağlayarak toplumun talepleri doğrultusunda siyasete yön vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.


"SAVAŞ UÇAĞIMIZI YAPMA YOLUNDA ÇALIŞMA BAŞLATTIK"

Yerli savaş gemisi ürettikleri belirten Yılmaz, savaş uçağı yapma yolunda çalışmalar başlattıklarını ifade ederek, "Yerli savaş gemimizi ürettik, yerli uydumuzu yapıyoruz, bölgenin savunma sanayi alanında modernizasyon merkezi olma hedefini gerçekleştirirken, dünyanın insansız hava aracını üreten üçüncü ülke olması unvanını kazanmak istiyoruz. Kendi eğitim uçağımızı yaptık. Savaş uçağımızı yapma yolunda çalışmaları başlattık. ATAK helikopterimizi yapıyoruz. Milli gemilerimizi yapıyoruz. Uzay araçlarımızın yapıyoruz" dedi.

Türkiye'nin çok zor bir coğrafyada bulunduğuna işaret eden Bakan Yılmaz, "Bu coğrafya çok zor bir coğrafya. Türkiye'nin güçlü bir ülke olması lazım. Bu coğrafyada ayakta tutunabilmenin şartı, güçlü bir ekonominiz olacak, güçlü bir Türkiye olacak ve güçlü bir Türkiye'nin güçlü bir ordusu olacak. Biz de bunun için çalışıyoruz" diye konuştu.


"BİZ YAŞATMAKLA YÜKÜMLÜYÜZ"

Yılmaz, Irak sınırında yaşanan olayın acısını 74 milyon insanın hissettiğini belirterek, "Nasıl ki Van ve Erciş depremini milletimiz hissettiği gibi, en son Irak sınırları içerisinde yapılan olayı da bilin ki 74 milyonumuz hissetti. İşte biz yine bir milletiz. Bu olaydan sevinenler var, diyorlar ki '5 karakol yaksak bu kadar etki etmezdi'. Bu söz dahi gösteriyor ki biz bunu hissettik. Ancak biz yaşatarak sonuç almak istiyoruz. Cudi Dağı'nda 13 yaşındaki çocukları sağ kurtarmak için. O operasyonda bir

astsubayımız da şehit olmuş durumdadır. Buna rağmen bizim insanımız, yanında arkadaşı şehit olduğu halde, karşıdaki terörist içindeki çocuğu öldürmeyi düşünmüyor. Çünkü biz yaşatmakla yükümlüyüz" dedi.

 

"ŞAMPİYONLUK VERİLMEZ, ALINIR"

Bakan Yılmaz, konuşmasının son bölümünde, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun "şike" davasıyla ilgili gelişmeler üzerine, futbolda geçen seneki şampiyonluğu istemesini ve "şampiyonluğu bize verin" sözlerini değerlendirdi. Yılmaz, "Sayın başkan, şampiyonluk verilmez alınır. Size de bu yakışır. Bence bundan sonra gündemi 'bize verin' diye oluşturmamak lazım. 'Bu yıl değilse bile gelecek yıl, ondan sonraki yıl biz bunu alnımızın akıyla, terimizle, hak ederek de almasını biliriz' diyebilmeliyiz, deriz, geçmişte bunu yaptık. Hiç şüpheniz olmasın ki gelecekte de bunu yaparız" diye konuştu.

Toplantı öncesi Bakan Yılmaz'a kemençe ve Akçaabat tereyağı hediye edildi. Toplantı sonrası da günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi