1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sanal ortam sokaktan daha tehlikeli
Sanal ortam sokaktan daha tehlikeli

Sanal ortam sokaktan daha tehlikeli

Türkiye'de her üç öğrenciden biri siber zorbalığa uğruyor. İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Özeren, "Siber zorbalık küçük yaştaki çocukların gelişimine darbe vurabilir" dedi

A+A-

Yaşar Üniversitesi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklaşa düzenledikleri bir toplantıda "siber zorbalık" olarak tanımlanan, pek çok kişinin farkında olmadığı yeni bir sorunu masaya yatırdı.

“Siber Uzayda Güvenlik ve Savunma" seminerinde 350 bilgisayar öğretmenine güvenli internet kullanımı üzerine eğitim verildi. Bu eğitimle öğrencilerin, "internette küçük düşürücü" saldırı anlamına gelen siber zorbalıktan korunması hedefleniyor.

Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz, "Bu seminerde kullanıcıların internet ortamında başlarına gelebilecek bir problemi simule ettik. Çözüm için neler yapmaları gerektiğini gösterdik" dedi. İl Bilişim Teknolojileri Koordinatörü Hülya Mahmutoğlu ile İzmir Internet Haftası ekibinde görevli bilgisayar öğretmeni Olcay Büyükçapar, etkinliğin siber zorbalığın önüne geçmede büyük önem taşıdığını ifade etti.

ÇOCUKLARIMIZI KORUMALIYIZ

Siber zorbalık ile karşılaşan bir çocuk veya gencin hüzün, öfke hatta kişilik değişimi gibi problemlerle karşılaşabileceğini belirten Olcay Büyükçapar, "Olası tehlikelere karşı öğretmenlerimizi bilgilendirerek binlerce öğrencilere ulaşmayı hedefledik. Gençlerimiz ve özellikle çocuklarımız interneti bilinçli kullanmadıkları için başlarına kötü olaylar gelebiliyor. Ama artık öğretmenleri sayesinde güvenli şifre temininden şifre çalınmasına kadar pek çok konuda bilgi sahibi olacaklar. Seminerde ayrıca Fatih Projesi kapsamında dağıtılan tabletlerle ilgili de bilgi verildi" dedi.

Siber zorbalık nedir?

Bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak kişileri sürekli rahatsız etme, alay etme, küçük düşürücü sözlerle kişilerin hayatını zorlaştırma, fotoğraflarını izinsiz kullanma, sahte isimle sosyal paylaşım sitelerine üye olma, kişiler hakkında dedikodu yayma gibi pek çok yolla gerçekleştirilen ve sosyal iletişimi zorlaştıran zorbalık türüne "siber zorbalık" deniliyor.

Çocuklarınızı yalnız bırakmayın

İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren,Siber zorbalık basit gibi görünse de çocuklar üzerinde ciddi etkileri söz konusu. Özellikle küçük yaştaki çocukların psikolojik gelişimine darbe vurabiliyor. Maalesef bu zorbalık türü genelde aynı yaş grubu bireyler arasında yaşanıyor. Sorunun çözümü tamamen eğitim ve bilgilendirmeyle sağlanabilir. Öte yandan zorbalığa maruz kalan çocukların veya bireylerin sorununu çözmekte ailelere büyük görev düşüyor.

Nasıl ki bir çocuk dışarıdaki tehlikelere karşı korunuyorsa aynı hassasiyet internet ortamı için de gösterilmeli. Hatta internet ortamının dışarıdan daha tehlikeli olduğunu söylemek bile mümkün. Çünkü kontrolsüz bir ortam. Her türlü eylemi yapıp kimliğini gizlemek kolay. Bu bakımdan aileler özellikle çocuklarını bu ortamlarda yalnız bırakmasın. Eğer ailelerin baş edemeyeceği bir durum söz konusuysa profesyonel bir hizmet almalı.

Başkalarıyla paylaşmayın

- Zorbalık içeren mesajları okumayın, beğenmeyin, başkalarıyla paylaşmayın.

-Yazdıklarınızın karşı tarafı incitebileceğini, depresyona sokabileceğini düşünün.

- Kişilerin yüzüne söyleyemediklerinizi sanal ortamda da söylemeyin.

- Siber zorbalığın bir suç olduğunu, şikayet halinde ceza alabileceğinizi unutmayın.

- Gerçek hayatta nasıl davranıyorsanız, sanal ortamda da öyle davranın.

Siber zorbalık ihbar hattı : siber.izmir@egm.gov.tr

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ