1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. ŞAPKA ÇIKARIP ANAHTAR MAÇLARA BAKMALI!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

ŞAPKA ÇIKARIP ANAHTAR MAÇLARA BAKMALI!

A+A-

Trabzonspor’un Fransız Lille takımı ile oynadığı  Şampiyonlar Ligi müsabakasındaki  futbola  fazla temas  etmeyeceğim. Çünkü Trabzonspor  futbolun  savunma yönüne  dönük biraz  direnç gösterdi ve  diğer yanlarını tamamen unuttu. Lakin alınan sonuç ve Trabzonspor’un halen bu gurupta lider olarak devam etmesi  şapka çıkarılacak bir olaydır.

Trabzonspor adına  futbolsuz  geçen  bir gecenin  sadece on beş dakikalık dilimindeki direnç ve inatçı görüntü,  takımın sahadan bir puanla ayrılmasına sebebiyet verdi. Demek ki  bu  süreci  daha fazla dakikaya  yayabilen bir Trabzonspor,  çok abartılan Fransız  ekibini  mağlup ederek , guruptan  çıkmayı şimdiden  büyük oranda garanti altına alabilirdi. Giray , Glowacki, Zokora, Halil vezir; Colman, Alanzinho, Serkan, Cech ise  rezil! Diğerleri eh işte !!! Temsilcimiz  özellikle ilk  kırk beş dakika  futbolun hiçbir artısını ortaya koyamadı. En büyük zafiyet orta alandaydı ! Yalnızca  biraz  direnç ve o dirençle  durdurulan rakip! Çok abartılan Fransız takımının  aslında   birinci  sınıf olmadığı ortadaydı! Bu kadar kötü oynayan bir takıma karşı  sadece  üç,  bilemediniz  dört pozisyon üretmek  herhalde ikinci sınıf bir takım işi olsa  gerek ! İkinci yarıda ise  Fransız takımının,  üzerine gelecek ve mutlak  gol arayacak Trabzonspor’u  kontrataklarla  vurma planı ise  kendileri için tam bir intihara  dönüştü. Kendi alanında Trabzonspor’u kabul etmeleri,  Trabzonsporlu  futbolcuların  isteğini, özgüvenini,  cesaretini   tetikledi ve  bu dakikalarda inatçı kimliğini de yanına alan Bordo mavililer,  60-75. Dakikalar arasındaki  baskılı görüntüsünün semeresini  attığı beraberlik golüyle  gördü. Galip gelseydik bal kaymak misali olacaktı da , bu oyunla bu kadarına da  şükretmeli! 

Dediğimiz ve Şenol Güneş’in  de dediği gibi   futbol kötüydü! Ancak  futbolu  şimdilik bir kenara koyalım! Çünkü Trabzonspor Türk  futbolu adına Şampiyonlar Lig’inde  ilklere imza attığı gibi daha büyük bir ilke,  yani  ‘ikinci tur’ ilkine de imza atma yolunda  istediği sonuçları  alıyor! Şimdilik işin  güzel olan ve pozitif  bakılması gereken yanı bu ! Helal olsun  oyunculara! Yeterlidirler veya yetersizdirler!  Ama yürekleri ile  oynayıp bir şeyler ortaya koymayı beceriyorlar.Sonuç alıyorlar!  Yetersiz olanlara kızmamak lazım. Onlar ellerinden gelen kadarını veriyor. Teknik  heyette  elindeki malzeme doğrultusunda  pozitif şeyler üretiyor . Bu  malzeme ile bu kadar pasta bile muhteşem oluyor! Belli ki  guruptan çıkıp çıkamayacağımıza veya  kimlerin çıkacağına dair anahtar  takım  CSK Moskova olacak. Çünkü Trabzonspor,  16 Ekim tarihinde  deplasmanda  Rus ekibi ile karşılaşacak! Arkasından  gelecek ilk maç yine Moskova ekibiyle  bu kez Avni Aker’de olacak. İşte bu iki maçta bir galibiyet ve bir beraberlik Trabzonspor’u ikinci tura taşıma adına   yeterli olacaktır.  Rus takımına karşı alınacak  bir yenilgi ve bir beraberlik ise  bizi  ikinci turdan edebilir.Gurupta son sırada yer alan  CSK ‘nın  pes ettiği  düşünülmesin ! Eminim ki onlarda kendilerince en zayıf halka gördükleri Trabzonspor’u iki maçta da yenerek  en azından gurubu üçüncü bitirip, UEFA Lig’ine katılmayı hedefleyeceklerdir! Bu sebeple Trabzonspor  için kader maçları niteliğini  işte bu iki karşılaşma  teşkil edecektir.

Trabzonspor’umuzun  bundan sonraki müsabakalarda alacağı sonuçların ne olacağını kestirmek güç! Çünkü  futbol güven vermiyor, sonuçlar ise  iyi gidiyor!  Hala  en avantajlı takım görüntüsü içinde olan bizim Kaplanlar ! Futbolun sürpriz ve acı taraflarını da unutmamak gerekir. Faraza  bundan sonra beklenmedik sonuçlar ortaya çıkar ve Şampiyonlar Liginde  tur  atlayamazlarsa  dahi  bence  bu malzemeye  ve kapasiteye  göre  topladığı puanlarla Trabzonspor,  Türk  futbolu adına  görevini çoktan yapmıştır. Ancak ben inanıyorum ki  çok daha fazlasını  yapacaktır.   

Önceki ve Sonraki Yazılar