1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Satranç Okulu
Satranç Okulu

Satranç Okulu

Satranç Okulu

A+A-

1600 yıllık bir geçmişe sahip olan satranç 400 yıldır da bugünkü kuralları ile oynanmakta. İlk olarak Hindistan'da doğduğu düşünülen satranç artık dünyanın en yaygın oyunlarından birisi. Hem modası geçmiyor, hem spor olarak kabul ediliyor hem de artık bir eğitim aracı olarak görülmekte. 2005 yılında Türkiye Satranç Federasyonu ve MEB ile yapılan bir protokol sonucunda artık satranç okullarda seçmeli ders olarak gösterilmekte. Uzmanlar satrancın öğrencilere ve her yaştan insana kazandırdıkları konusunda hemfikir. Satranç ile çocuklar hem daha iyi konsantre olabilmekte hem de planlı hareket etmeyi öğrenmekteler.

 

 

2001 yılında kurulan Satranç Okulu sürekli güncellenen bir eğitim sitesi. Her seviyede derslerin bulunduğu site onbinlerce öğrencinin satranç öğrenmesine ve kendilerini geliştirmesine yardımcı olmuş durumda. Sitede güncel haberlerin ve derslerin yanı sıra makaleler, röportajlar ve satranç tarihine dair yüzlerce yazı bulunmakta. Analizli oyunları tahta üzerinde taşları hareket ettirerek analizli olarak takip edebilirsiniz. Bu şekilde ustaların nasıl oynadığını hayranlıkla göreceksiniz.

Yine satranç tahtası üzerinde 1-2-3-4 hamlede mat soruları çözebilir ve açmaz, şiş, arka yatay matı, boğmaca matı gibi pek çok tema içeren kombinezonlarla uğraşabilirsiniz. Yine bu kombinezonlar değişik seviyededirler. Sitede ayrıca çeşitli e-kitaplar da bulunmakta. "Pawn Sacrifice" filmi ile yine gündeme gelen efsanevi şampiyon Fischer hakkında 2 tane harika kitap bulunmakta: "Asrın Satranç Maçı" ve "Fischer Ruslara Karşı" Bu kitaplar adeta bir gerilim tadı bırakacaktır. Video dersler en çok beğenilen dersler. Flaş dersler kritik konumlarda duracak ve düşünmenize fırsat verecektir. FM Selim Gürcan tarafından anlatılan bu dersleri kaçırmamanızı öneririz. 118 değişik eğitim cdsi online mağazada da bulunmaktadır.

 

 

Elbette satranç sitesi denince satranç oynamadan da olmaz. Satranç Oyna bölümünde değişik seviyelerde bilgisayarlara karşı veya canlı rakiplerle oynayabilirsiniz. Satrançta ilerlemenin 3 ayağı olduğunu unutmayın: 1) Satranç stratejilerini taktiklerini öğrenmek. 2) Taktik sorular çözmek 3) Bol bol pratik yapmak. Ve elbette sizi zorlayacak rakiplere karşı oynamalısınız. Sürekli rahatlıkla yeneceğiniz rakipler satrancınızı ilerletmez.