1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. SAYIN GÜNEŞ!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

SAYIN GÜNEŞ!

A+A-
Trabzonspor teknik direktörü sayın Şenol Güneş’in dünkü basın toplantısında yaptığı açıklamaların bir bölümüne karşın kendisine bazı mesajlarım olacak ! Öncelikli olarak sayın Güneş’in insanlara görevlerini hatırlatırken , kendisinin başka bir göreve soyunmuş olmasını ,    çelişkili açıklamalarını yakışıksız bulduğumu ifade etmek isterim .

YÖNETİM KORUMA İÇ GÜDÜSÜ!
ISMARLAMA BEYANLAR

Sayın Güneş yaklaşık 1 ay evvel  düzenlediği  basın toplantısının  aksine dünkü basın toplantısında yönetimi koruma iç güdüsü ile hareket ederek, bir takım beyanlarında  değişiklik  gereği görmüş. Olabilir sonuçta o kulübün bir memerudur! Bir ay evvel toplum önüne attığı amirlerini savunma dürtüsü oluşmuş   beyninde ! Kamuoyu kendince değerlendirmesini yapabilir… Lakin Güneş Hoca’nın  bir kaç açıklamasına takıldık! Sanki sayın Güneş’e birileri ‘şu mesajı da ver, bunu da söyle’ gibi ‘ısmarlamalarda’  bulunmuş! Birilerinin fazlaca konuşacak şeyleri olmadığı ve  inandırıcılıkları  bulunmadığından, mesajlar   daha güvenilir ve toplumda itibar sahibi olan Güneş üzerinden   verilmişe  benziyor. Yani, Güneş onlar adına  ‘avukatlık’  yapmış bazı konularda!

İSTEMEK BAŞKA! HABERDAR OLMAK BAŞKA !
KENDİSİYLE TERS DÜŞMÜŞTÜR!

Sayın Hocamız ; ‘Bizim menajerler ile ilişkimiz olmaz. Kimin menajer olduğuna bakmayız ve benim alınan topçulardan haberim var’   gibi ifadelere baş vurmuş! Belli ki   bu mesaj bizlere ! Sayın Güneş burada daha net olmalı. Gerçekten kendisinin istediği transferler mi yapılmıştır ? Ya da kendisi oyuncu isteme sorumluluğunu ortaya koyabilmiş midir ? Veya dediği gibi sadece alınacak oyunculardan heberdar mı olmuştur ? Biz zaten haberdar olmadığını söylemedik!  Herhalde ‘Başkan şu adamı alıyor haberin olsun’ denilmiştir kendisine . Güneş istemiş midir ? İstemek başka şey, haberdar olmak ayrı bir şey ! Örneğin ; ‘Evet bu çok iyi olur’ demiş midir ? Tam aksine ‘Siz bilirsiniz! Ben karışmıyorum mu’ demiştir! Cevabı söyleyeyim! Güneş kendisini arayanlara ve daha önemlisi çok güvendiği yakın dostlarına kameralar yokken ; ‘ Zaten takımı mahvettiler! Dediklerimin hiç birisi yapılmıyor ! Ben de karışmıyorum’ demiştir! Sayın Güneş elini vicdanına koyarak kimlere ne için avukatlık yaptığını da iyice sorgulamalıdır. Hataya  düşmememelidir ? Bir ay evvel söyledikleri ile birilerini koruma ve kollama adına, bir ay sonra  ters düşmememelidir!

‘PROFESYONEL HIRSIZLAR’ BEYANINI  KARŞIN
BAŞKANINA KEFİL OLABİLİR MİSİN ?

Sayın Güneş’in şahsının menajerler ile bağlantısı  da olmayabilir !Aynen katılıyorum ve ona bu konuda güveniyorum . Peki sayın Güneş,   Başkanınızın ilişkisi olmadığını   garanti edebilir misiniz ? Örneğin Boşnak Ali , Mithat, Adnan bağlantıları hakkında şahitleri dinlemek  ister misiniz ! Bazı şeylerden şüphe duymadığınızı en kutsal değerleriniz üzerine yemin ederek söyleyebilir misiniz ? Başkanına kefil olabilir misin ? Üstelik iki buçuk yıl evvel Kore’de iken verdiğiniz ; ‘Profesyonel hırsızların olduğu bir kulüpte olmam’ beyanınıza rağmen! Öyle ya o günkü Başkan’da bugünkü Başkan’dı ! Sahi o zaman   kimi ya da kimleri kastetmiştiniz ? Sayın Güneş, dünyada hangi takım vardır ki bir  yıl  içinde  aynı  menajerden  9 tane oyuncu alsın ! Kaldı ki bu menajerin getirdiği oyuncuların çoğundan  sizinden de memnun kalmadığınızı herkes biliyor! Kaldı ki   bu menajerin sıradan futbolcuları getirterek Trabzonsporu büyük zararlara uğrattığı ortada iken ! ( Lange ve Tomas Jundan toplam 25 trilyon zarar)  

HANGİ TRABZONSPORLULUK ANLAYIŞI BU ?
 Neden birilerini kollama gereği duyuyorsunuz sayın Güneş? Sahi  siz kişileri mi korumakla mükellefsiniz , yoksa her fırsatta övdüğünüz Trabzonspor kulübünü mü! Bu kadar paralarla çok iyi yıldızlar alınabilecekken, ve şahsınız kamu nezdinde güçlü iken, hangi Trabzonsporluluk adına susabilirsiniz sayın Güneş ! Sayın Güneş bir başka açıklamasında  ise sol stoper bulamadıklarını ifade etmiş ! Tanınmamış, bilinmemiş   sağ ayaklı bir stopere nasıl dur demediniz sayın Güneş !   Eski futbolcularımızdan ,  günümüz menajerlerinden,  ki Türkiye’nin en beyefendi menajeri Mehmet Soykök size ve yardımcınız Ünal Karaman’a Gabriel Hainze ile Hollanda milli takımının ve Avrupa’nın sayılı stoperlerinden 27 yaşındaki Haetinga’yı sunmadı mı ? Neden suskun kalıp olumlu veya olumsuz bir görüş belirtmediniz ? Neden sustunuz! Yoksa Başkanınızın getirtmek istediği sağ ayaklı stoperin transferine engel olamadığınız için mi ses çıkaramadınız böylesi yıldızlara!   Bize; ‘ Messi’yi isterim, Bufon’u isterim ama alabilir misiniz’ gibi sözlerle demogoji yapma! Sen önce ne istediğine karar ver! Sorumluluk al ! Var mıydı takımında tarih boyunca bir tane Gabriel Hainze! Bulabilir misin hayatın boyunca bir tane Haitinga ! ‘Yok öyle şey’ diyorsanız, kulübe geçilen teklifleri isterseniz bir daha ki yazımızda serelim okurlarımızın önüne !  Ne dersiniz ? Üstelik Haetinga kiralık 800bin  Euro bonservis ,  tapusuyla 3 milyon ! Kendisi 2 milyon Euro! Garbirel Hainze bonservis bedelsiz yalnızca 1. 8 milyon Euro!

SİZİN GÖREVİNİZ

Lütfen sayın Güneş ! Lütfen yanlış yapmayın . Birilerine ‘avukatlık’ yapmak yerine derim ki ; transferde kararlı davranın ve elinizi taşın altına artık sokun ! Derim ki; sizlere inanan ve güvenenleri de yanlış beyanlarla yanıltmayın ! Siz de modaya uyarak ‘yalan’ konuşanlar kervanına sakın katılmayın ! Derim ki sizlere; Trabzonspor’un dört yılda transferde harcadığı paraları, 30 yıl bu kulüpte görev yapan yönetimlerin toplamı harcamamışken , kişilerin yanında değil kulübün yüce menfaatlerinin  yanında kararlılıkla durun!  Aynı basın toplantısında diyosunuz ya ‘ herkes kendi işini yapmalı’! Evet aynen öyle ! Siz de tarihin size yüklediği misyonla; şahıslara avukatlık yerine, kulübü koruma görevini ifa etmelisiniz ! Ne felsefi açıklamalarınız, ne de kişileri  kollama    hamleniz asli işiniz değildir!
Yeni sezonun Trabzonsporumuz  başta olmak üzere Türk futboluna hayırlar getirmesi temennisiyle…
 
Önceki ve Sonraki Yazılar