1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Sebahattin Çakıroğlu’na borç sorusu!
Sebahattin Çakıroğlu’na borç sorusu!

Sebahattin Çakıroğlu’na borç sorusu!

İşte verdiği yanıt...

A+A-

Kongre yaklaşırken, hareketlilik de tüm hızıyla sürüyor. Trabzonspor’un 5-6 Aralık’ta yapılacak olan Olağan Genel Kurulu’nda başkan adaylarından Celil Hekimoğlu ile birleşen Sebahattin Çakıroğlu, projeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

TAKA Gazetesi'ne konuşan Çakıroğlu şu ifadelere yer verdi;

Celil Hekimoğlu ile birleşmeyi neden uygun gördünüz?

ÇAKIROĞLU: Trabzonspor’un birkaç tane ciddi sorunu var. En önemlisi maddi ve manevi. Trabzonspor ikisinde de dibe vurmuş durumda. Hangi yönetim gelirse gelsin, seyircisiyle, taraftarıyla, sokakla kucaklaşan bir yönetim istiyorum. Trabzonspor’un buna ihtiyacı var. İsterseniz maddi sorunları bir günde çözün ama şehirle ve taraftarla kucaklaşmayan bir yönetimin başarılı olacağına inanmıyorum. Stada bakın bütün bir sezon bomboş. Trabzon’un en önemli sorunu insanlarla kucaklaşmaması.

Neden Celil Hekimoğlu?

Artık Trabzonspor anonim şirketlerden oluşyuyor. Bugün bir Futbol A.Ş.’miz var ki, öyle bir borcun altına girdik ki kağıtlarımız bile dibe vurmuş durumda. Trabzonspor’u kendi işimiz gibi idare etmemiz gerekiyor. Trabzon’un en ünlü işletmecilerinden biri Celil Hekimoğlu. İşinde başarılı olan bir ismin Trabzonspor’u da başarıyla yöneteceğine inanıyorum. Güçlü iş adamları, çok iyi akademisyen arkadaşlar var yönetimde.  Onun için güçbirliği yaptık. ‘Ben’ lafından kurtulmak için güçbirliği yaptık, ‘biz’ olmalıyız. Trabzon’un ruhudur Trabzonspor. Yönetim, taraftarıyla, esnafıyla aynı dili konuşmalı.  

Çok yüksek bir borç var. Bu maddi gücün altından nasıl kalkacaksınız? İki ya da üç adaylı genel kurulda ne olur?

ÇAKIROĞLU: Celil Hekimoğlu’nun kazanacağına inanıyorum. 5 aday da olsa İbrahim Hacıosmanoğlu ancak dördüncü olabilir. Bundan sonra gelecek olan yönetimin ardında yıkıcı bir muhalif olmamalı. Trabzon şehri bütünleşmeli. Seçimi kaybedeceğiz diye bir korkumuz yok. ‘Ben bu kriz dönemini yönetebilirim’ diyen herkes aday olabilir. Trabzonspor şu anda ‘Kurtuluş Savaşı’ veriyor. Bir takımın 70 Milyon geliri var. Ancak futbolcu kontratları, banka kredilerine bakıldığında Trabzonspor’un yılda 150 Bin Lira ödemesi var. Her gelen yönetim o yıl için 100 Bin TL daha üzerine borç koyacak. Trabzonspor’un artık satacak bir şeyi kalmadı.

Yeni stadın isim hakkı ve Kartal Tesisi, yeni gelecek olan yönetim ve mevcut yönetimi cesaretlendiriyor mu?

ÇAKIROĞLU: Eğer aynı yönetim şekli devam edecekse onlar kurtuluş yöntemi değil. Bırakın isim hakkını, değil stadı tapusuyla birlikte satsanız, 2 senede 100 Milyon’luk borç 500 Milyon olmuşsa, 500 milyonu da iki senede yersiniz. Biz dört büyükten biriyiz. Trabzonspor düştüğü yerden kalkabilecek kadar güçlü bir takım. O ruha sahip. Bu şehir Trabzonspor ile yaşıyor. Trabzon lobisini arkasına alırsa Trabzonspor, bu iş biter. Ben Akyazı’daki locaların dahi bir kaçının satıldığını biliyorum. Trabzonspor’un bir tek kurtuluşu var. Onlar da ekonomisini düzeltmeli, taraftarıyla barışmalı.

 Saha sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu kadar oyuncu alındı, 11 maç oynandı, 14 puan toplandı.

ÇAKIROĞLU: Lige iyi başlandı. Biz de umutlanmıştık. Gizli bir el demeyeceğim artık, hakemlerin ve İstanbul’un organizasyonu mu diyelim, Trabzonspor’un üzerine oyunlar oynandığını artık herkes biliyor. Trabzonspor’un en az 10-11 puanı hakemler tarafından çaldı. Trabzonspor bu kadar yıldızla takım ruhunu yakalayamadı. İki senede 6 teknik adam, 55 tane futbolcu alındı. Demek ki o ruhu yakalayamamışız. Trabzonspor önce kucaklaşmalı, iç hesaplaşmalarını toparlamalı.