1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Şebeke suyu damacalardan temiz
Şebeke suyu damacalardan temiz

Şebeke suyu damacalardan temiz

İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir 30 bin kritik noktadan alınan suyun her gün tahlil edildiğini söyledi. Demir "Şebeke suyu damacana sulardan daha sağlıklı" dedi.

A+A-

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir, şebeke suyunu damacana sularla kıyasladı. Demir, İstanbul'da her gün içme suyu arıtma tesisleri çıkışı ile su dağıtım şebekelerinden oluşan 350 noktadan su analizi yapıldığını söyledi.

BİRİNCİ SINIF SU

Demir, vatandaşların kontrolsüz bir suyu içmektense, kontrollü bir su olan İSKİ'nin şebeke suyunu içmeleri tavsiyesinde bulundu. Prof. Dr. Ahmet Demir sözlerine şöyle devam etti:" Damacanalar, güneşte kaldıkça içerisindeki suyun kalitesini bozuyor. Damacanalarda ayrıca kimyasallar var. Bunun böyle olduğunu işin uzmanları dile getiriyor. Bizde aynı görüşteyiz. Genel itibariyle İstanbul'un ham su kaynakları iyi durumda. 17 bin km. bir şebeke uzunluğuna sahibiz.

Ham su kaynaklarının kalitesini belirleyen A1, A2 ve A3 olmak üzere 3 sınıf var. İstanbul'un ham su kaynakları yapılan incelemeler sonucunda en iyi sınıf olan A1 sınıfı içerisinde yer alıyor. A1, çok detaylı bir arıtmaya gerek kalmadan şehre verilebilecek bir sudur.

Ama bizim artıma tesislerimiz, A3 sınıfında yer alan bir ham suyu bile arıtıp şehre sorunsuz bir şekilde verebilecek kapasitededir. Yeterki bir depoya girip çıkmasın. Bizim sularımızı damacanalardan daha sağlıklı"

KONTROL EDİLİYOR

Tüm İstanbul'un alt yapısını kontrol eden bir sisteme sahip olduklarını ifade eden Demir, "Boru sonları bizim için kritik noktalardır. İstanbul'da 30 bin kritik nokta var her gün bu noktalar taranıyor. Noktalardan aldığımız numuneler gün atlamaksızın son teknolojiyle donatılmış laboratuvarımızda inceleniyor. Ham su kaynaklarına akan derelerin dahi kontrolünü yapıyoruz. Kirli çıkan noktalara anında, lokal müdahalede bulunuyoruz" diye konuştu.

‘70 kat daha pahalı’

İSKİ'nin 3 buçuk liraya sattığı suyu, damacana suyla kıyaslayan Demir, "Bir damacana su 19- 20 litre geliyor. 1 metreküp su yaklaşık 50 damacana yapıyor. En ucuz damacana suyun tanesi 5 liraya satılıyor. Bizim 3 buçuk liraya verdiğimiz suyu damacana suyla mukayese ettiğimizde sadece 1 metreküp için 250 lira ödemek gerekiyor. Bir evde 10 metreküp su kullanıldığını düşündüğümüzde ise 2 bin 500 lira yapıyor. Ama bizim suyumuz 35-40 lira yapıyor. Arada korkunç bir fark var. Hem sağlık hem de bütçe açısından suyumuzun gayet iyi durumda olduğunu söyleyebilirim" dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ