1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Seçim sistemi ‘daraltılmış bölge’ olacak
Seçim sistemi ‘daraltılmış bölge’ olacak

Seçim sistemi ‘daraltılmış bölge’ olacak

AK Parti seçim sistemi olarak ‘daraltılmış bölge’ sisteminde karar kıldı. Milletvekili sayısı altıya kadar olan iller bir seçim çevresi sayılacak

A+A-

Çözüm süreciyle bağlantılı demokratikleşme paketine son şeklini veren AK Parti, bir süre önce kamuoyunda tartışmaya açtığı daraltılmış bölge seçim sisteminde karar kıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da onay verdiği belirtilen sistemle, milletvekili sayısı altıya kadar olan iller bir seçim çevresi sayılacak.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi fazla milletvekili seçilen büyükşehirlerin bölge sayısı artacak. Nüfusa göre milletvekili sayıları arttıkça seçim bölgesi de artacak.

Son yapılan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verileriyle belirlenen milletvekili sayılarına göre, 87 milletvekili çıkaracak olan İstanbul’un seçim çevresi 3’ten 15’e yükselecek, 32 vekile sahip Ankara’nın seçim çevresi 2’den 6’ya, 26 vekili bulunan İzmir’in seçim çevresi 5’e yükseltilecek. AK Parti’nin daraltılmış bölge seçim sistemiyle ilgili yasa teklifini Meclis’in ekim ayında açılmasının ardından sunacağı öğrenildi.

KAYNAK - BUGÜN GAZETESİ