1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Sedef ve Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer
Sedef ve Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer

Sedef ve Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer

Sedef ve Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer

A+A-

Vücudumuzun farklı belirtiler göstererek bazı sorunlara yakalanması sağlığımızı bozabilmektedir. Öyle ki; sedef hastalığı gibi cilt üzerinde beliren problemler beraberinde farklı belirtiler ile gelerek sağlığımızı tehdit edebilir. Bu durumlara çözüm bulunmazsa devamında bazı riskler bizleri beklemektedir. Peki sedef nasıl geçer? Sedef hastalığının tedavi yöntemleri nelerdir?

 

Sedef Nasıl Geçer?

 

Kronik bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkan sedef hastalığı tedavi edilmesi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Günümüzde sıklıkla karşılaşılan deri hastalıklarından bir tanesidir sedef. Sedef ismi, onun cilt üzerinde oluşturduğu lekelerden yola çıkılarak verilmiştir. Genellikle orta yaşlı ve daha büyük kişilerde görülen bu hastalığın sebep olduğu noktalar 4 santimetreden 40 santimetre boyutlarına kadar ulaşabilmektedir. Kolları, bacakları ve gövdeyi tamamen sarabilir. Bu hastalığa neden olarak en başta stresi söyleyebiliriz. Neredeyse her sorunun nedeni olarak görülen aşırı stres sedef hastalığında da önemli bir rol oynamaktadır.

 

Sedef hastalı, çok ilginçtir ki; halk tarafından ciğerden geldiğine inanılmaktadır. Bu nedenle bazı yiyeceklerin neden olduğu düşünülmektedir. Ancak durum bunun tam tersidir ve canının isteyip de yiyemediği şeyler yüzünden oluşabilmektedir. Peki sedef hastalığını tamamen geçirebilir miyiz? Sedef hastalığı nasıl geçer?

 

Tıp alanında yapılan gelişmeler hastalığın tedavisinin olduğunu, ancak; tamamıyla geçirilemediğini göstermektedir. Bu hastalıkta amaç belirtileri en aza indirgemek olmaktadır. Bu sorunun önüne geçmek ve daha fazla çoğalmasını önlemek olacaktır. Tedavi olarak şu yöntemler uygulanır:

Enjeksiyon ile tedavi edilebildiği gibi, aynı zamanda ağızdan da tedavi mümkündür.

Hastalığın geçirilmesinde ve cilt sağlığında çok önemli bir rolü olan D vitamini kesinlikle kullanılır.

Lazer tedavisi bu hastalıkta çok önemli sonuçlar vermektedir.

D vitamini bakımından bol olan güneş ışığı ile tedavi edilebilmektedir.

Bazı ilaçlar bu hastalığın geçirilmesinde çok önemli rol almaktadırlar.

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

 

Göz altı torbalarının şişmesi güzelliğimize gölge düşüren bir etmen olabilir. Bu durum kadınların en çok şikayet ettiği konulardan biridir. Peki ama göz altı torbaları nasıl geçer? Göz altı torbalarının şişmesine tedavi nasıl yapılır? Tüm bu cevaplar için yazımızın devamı sizlere yararlı olacaktır.

 

Göz altı torbalarını tedavi edebilmek için öncelikle nedenleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikli olarak kısa başlıklar halinde nedenlerini vereceğiz.

 

Yaşlanma, göz altı torbalarının şişmesine neden olur.

Uykusuzluk göz altı torbalarını şişirir ve ciddi derecede fark edilir boyutlara getirir.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi; stres her hastalıkta neden olduğu gibi, göz altı torbalarının şişmesinde de önemli bir faktördür.

Yorgunluk da göz altı torbalarınızın şişmesine neden olur.

Günlük içmeniz gereken su miktarını tüketmezseniz eğer vücudunuz susuz kalır. Buna bağlı olarak göz altı torbalarınız şişer.

Vücudunuzun sağlık durumu yerinde değilse ve bazı problemler yaşıyorsanız, bu problemlere bağlı olarak göz altı torbalarınız şişebilir. Peki tedavisini kendimiz yapabilir miyiz?

Göz altı torbalarına çözüm önerileri: Öncelikli olarak 2 adet poşet çaya ihtiyacınız var. Bu çayları kaynamış suyun içerisinde 2 dakika kadar bekletin ve sonra çıkararak soğutun. Soğuyan bu poşet çayları göz altı torbalarınızın üzerine koyun ve 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

2. öneri olarak salatalık yöntemini anlatacağız: 1 adet salatalığa ihtiyacınız vardır. Bu salatalığı eşit parçalara ayrılacak şekilde dilimleyin. Daha sonra buz dolabına koyun ve biraz soğuduktan sonra 2 dilim alıp göz altı torbalarınıza koyun. Dilimler ısındıktan sonra dolaptan iki dilim daha alıp tekrar uygulayınız. Toplamda 15 dakika kadar uygulama yapmanız gerekir. O nedenle salatalıkların çok fazla soğuk olmamasına çok dikkat edin.

Nasır Nasıl Geçer?

Nasır, çok ciddi bir ayak sorunu olmakla beraber, çok şiddetli derecede acı verebilir. Bu durum kişinin nasıl ayakkabı giymesi gerektiğini bilmemesinden veya kendine göre ayakkabı almamasından kaynaklanmaktadır. Çok sıkı ayakkabı giymek, yüksek topuklu veya uzun süre ayakkabı giymek nasır problemi yaratabilmektedir. Peki nasır nasıl geçer? Nasırın tedavi yöntemleri nelerdir?

Nasır, ponza taşı ile iyileştirilebilir. Ponza taşı ölen ve sertleşen deriyi kaldırmada çok önemli özelliklere sahiptir. Nasırdan dolayı oluşan ağrıları giderir ve çok daha hızlı iyileşmesine olanak sağlar.

Nasır problemi beyaz sirke ile birlikte geçirilebilir. Bu tedavi yöntemi kesinlikle denenmiş ve onay almış bir yöntemdir. Beyaz sirkenin yüksek oranda asit içermesi ve cildin yumuşamasını sağlaması nasır için oldukça önemlidir. Ayrıca anti – bakteriyel özellikler bulunduran beyaz sirke enfeksiyon riskini de azaltır.

Başka bir denenmiş kesin çözüm ise limondur. Limon, nasır üzerinde son derece etkili bir görev görmektedir. Limon, hepinizin bildiği gibi asidik bir yapıdadır ve bol bol asit bulundurur. Bu asit ile cildin üzerine katılaşmış deriyi yumuşatır ve nasırın vermiş olduğu acıyı alıp götürür. Sizler de evlerinizde bu yöntemleri deneyerek nasır sorununuza çare bulabilirsiniz.