1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şehit Babasına Büyük Ayıp!
Şehit Babasına Büyük Ayıp!

Şehit Babasına Büyük Ayıp!

Oğlunun arkadaşı olduğunu söyleyen bir kişi tarafından...

A+A-

Eskişehir'de Muzaffer Üner isimli şehit babası, oğlunun arkadaşı olduğunu söyleyen bir kişi tarafından dolandırıldı.

 Şehit Ümit Üner'in arkadaşı olduğunu belirten şahıs, bir caminin temizlik işlerini yapan şehit babasına önce para yardımında bulundu. Ardından dedesi ile ninesinin umreden getirdiği elbiseyi kendisine diktirmek bahanesiyle vücut ölçüsünü alıp, gömlek numarasını bakarken cüzdanını alarak kayıplara karıştı. Gömleğinin cebindeki bin 850 liranın şahıs tarafından alındığını fark eden şehit babası, durumu polise bildirdi. Üner, şehit oğlunun adını kullanarak kendisini dolandıran şahsın biran önce bulunmasını istedi.

 

Cami cemaatinden İsmail Göktaş ise olay günü bir şahsın tuvaletten çıkıp ücreti ödedikten sonra tekrar geri geldiğini, şehit babasına "Muzaffer abi biraz gelir misin" dediğini kaydederek, o an gördüklerini şöyle aktardı: "Muzaffer ve yanındaki kişi tuvaletin yanındaki bekleme kulübesine girdi. Ben dışarı da kaldım. Baktım ikili konuşmaya başladı. Ben de aralarında bir durum var zannettim ve çekip gittim. Dönüşte geldim baktım Muzaffer, 'abi yandım ne para kaldı, ne cüzdan, mahvoldum' dedi. Ne bileyim bu garibanın dolandırılacağını. Benim gördüğüm bunlar."

 

2003 yılında Sivas Temeltepe'de henüz 3 günlük askerken şehit düşen Eskişehirli Ümit Üner, resmi cenaze töreniyle Kanlıpınar Şehitliği'nde toprağa verilmişti. Erenköy Mahallesi'ndeki bir parka da adı verilen şehidin şehadet belgesi bir türlü ailesine teslim edilmedi. Muzaffer Üner, oğlunun şehit olarak kendisine teslim edilmesine rağmen yıllardır şehadet belgesini alamadığı için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu.

 

Yaşadıkları karşısında bunalıma giren Baba Muzaffer Üner, oğlunun şehit haberinin ardından doktorunun tavsiyesi üzerine Odunpazarı'nda bulunan Akoğlan Camii'nin temizlik işlerini yapmaya başladı. Oğlunun şehadet belgesini alabilmek için yıllardır mücadele veren baba Üner, şimdi de şehit oğlunun adını kullanarak dolandırılmanın üzüntüsünü yaşıyor.

 

Polis, şehit babasını dolandıran kişiyi arıyor.