1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şehit eşden ibretlik hareket!
Şehit eşden ibretlik hareket!

Şehit eşden ibretlik hareket!

"Kürtler benim kardeşim"

A+A-

 Bitlis'teki hain pusuda eşi şehit düştü... Ama o ayrım yapanlara ibret olsun diye yardım için Van'a koştu..

Şaban Kılıçaslan, Bitlis'in Güroymak ilçesinde 18 Ekim'de teröristlerin mayınlı saldırısı sonucu şehit olan 5 polisten biriydi. Ondan geriye acılı eşi İnci Kılıçaslan ve üç çocuğu kaldı. Eşinin acısı yüreğinde kor gibi yanarken İnci Kılıçaslan, pazar günü Van'da yaşanan deprem için yardım seferberliği başlattı.


Eşinin geçen hafta şehit edildiğini belirten İnci Kılıçaslan, yaşadığı acının çok derin ve tarif edilemez olduğunu söylüyor.


Son günlerde çok sayıda şehit haberlerinin gelmesinin ardından insanların ülkenin doğusunda yaşananlara karşı farklı duygular beslediğini kaydeden İnci Kılıçaslan, bunun çok yanlış olduğunu ifade ediyor. Şehit eşi, "Kürtler benim kardeşimdir. Bu olayları yapanlar ülkemizin ilerlemesini istemeyen, insanlıktan nasibini almamış kişilerdir. Kürtlerle alakası yok." diyor. Van'da yaşanan depremin herkesi üzdüğünü, şehit eşi olarak kendisini daha çok üzdüğünü ifade eden Kılıçaslan, "Onların acılarını paylaşmak amacıyla depremzedeler için yardım kampanyası başlattım. Oradaki Kürt kardeşlerime kin ve nefret beslemediğimi göstermek istiyorum. Türkiye bunu zaten biliyor ama ben dünya bilsin istiyorum" diye konuştu.


Kürtlere karşı kardeşlik duygularında en küçük bir endişe yaşamadığını dile getiren Kılıçaslan şöyle konuştu: "Eşim şehit oldu ama ben yıkılmadım. Onu Kürtler öldürmedi. İnsanlıktan nasibini almamış kişiler şehit etti. Müminin yapmaması gereken şeyleri biliyorum. Allah'ın rahmetine kavuştu. Onlar sebep oldular sadece. Ona da şükrediyorum, cennete gönderdiler. Çünkü şehit oldu. Müslüman olmayan kişilerle savaştı eşim. Müslüman benim eşime bomba koymaz, silah çekmez. Müslüman Müslüman'ı öldürebilir mi?"


Van'daki kardeşlerinin acılarını paylaşmak istediğini vurgulayan şehit eşi, bu konuda valilikten, belediyelerden, kaymakamlıktan, şehit ailelerinden, emniyetten, tüm kurumlardan yardım istedi. Bizzat kendisinin de yardım edeceğini kaydeden İnci Kılıçaslan şunları söyledi:


"O kardeşlerime yardım toplamak istiyorum. Devletimiz çok güçlü, benim yapacağım yardım kampanyasından oradaki insanların ihtiyaçlarının karşılanamayacağını biliyorum. Acısı çok taze bir şehit eşi olarak onların yanında olduğumu göstererek manevi destek vermek istiyorum. Bütün arkadaşlarım Doğu kökenli, komşularım arkadaşlarımın çoğu Doğu'dan gelmiş Kürtler. Hepsi çok iyiler, çok merhametliler ve çok Müslümanlar. Hepsinden önemlisi insanlar. Müslümanlığın gereği zaten insan olmak. Yıllarca beraber yaşamışız. Dedem doğudan iki üç aile çoban getirirdi. Ben onların çocuklarıyla birlikte büyüdüm ve asla bir kötülük görmedim. Yardım kampanyamızı Kızılay aracılığıyla yapacağız. Amacımız böyle bir görüntüyle insanlara bazı mesajlar vermek."


Şehit eşine destek veren Şambayat Muhtar Vekili Kiraz Genç, kampanyanın amacına ulaşması için elinden gelini yapacağını belirterek, yetkililerden de destek istedi. Eşini teröre şehit vermiş bir kadının bu davranışının takdire şayan olduğunu vurgulayan Genç, "İnci Hanım gerçekten müthiş bir iş yapıyor. Ona bu yolda destek vermek görevimiz. Umarım bu davranış başkalarına da örnek olur." diye konuştu.