1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Şehit Kaymakamın hayali gerçekleşiyor
Şehit Kaymakamın hayali gerçekleşiyor

Şehit Kaymakamın hayali gerçekleşiyor

Bakan Soylu olay el attı...

A+A-

10 Kasım 2016 tarihinde Mardin'in Derik ilçesinde görevi başında haince şehit edilen Trabzonlu kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün Mardinli çocuklara Trabzonspor maçını izletmek için verdiği söz gerçek oluyor. 

 

Koyu bir Trabzonspor taraftarı olan ve görev yaptığı Mardin'de Trabzonspor'u tanıtmak ve sevdirmek için çeşitli etkinlikler yapan şehit kaymakam Safitürk'ün hayalini gerçekleştirmek üzere yarın Mardinli çocuklar Trabzonspor maçını seyretmek için Trabzon'a geliyor. 

 

Projenin Trabzon sorumlusu Ahmet Külekçi, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde tanıtım toplantısı düzenledi. 

Şehit kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün hayalini gerçekleştirmek için yola çıktıklarını söyleyen Ahmet Külekçi, "Şehit kaykamamımız fanatik Trabzonspor taraftarıydı. Görev yaptığı Derik'te çocuklar, gençler ve STK'lar ile kendi aralarında müsabakalar düzenliyordu. Şehit olmadan önce Kızıltepe Trabzonsporlular Derneği Başkanı'na Mardinli çocuklara Trabzonspor maçını izleteceğine söz verdiği bir mektup yazmış. Şehit kaymakamımızın vasiyetini yerine getirmek için bu projeyi başlattık" dedi. 

 

MARDİNLİ ÇOCUKLAR SEROMONİDE OLACAK

 

Şehit kaymakam Safitürk'ün yarım kalan hayalini gerçekleştirmek için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan büyük destek gördüklerini ve harekete geçtiklerini dile getiren Külekçi, "Yarım akşam 150 öğrencimiz Mardin'den gelecek ve onları 3 gün ağırlayacağız. Şehit kaymakamımızın eşi, oğlu ve babası da katılacak. Yine Mardin'den gelecek olan kaymakamlarımız, misafirlerimiz olacak. Yarın 21'de Trabzon'da olacaklar ve onları Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde karşılayacağız. Bakanımız Süleyman Soylu da katılacak. 29 Nisan cuma günü düzenlenen kahvaltılı programın ardından misafirlerimize Trabzon'u gezdireceğiz. Mardin'de deniz olmadığı için çocuklarımızın denizle buluşmasını istiyoruz. O nedenle öğleden sonra 2 saatlik bir mavi tur olacak ve çocuklarımız denizle buluşacak. Akşam da Trabzonspor-Gençlerbirliği karşılaşmasını izleyecekler. Hatta seromonide Mardinden gelen çocuklarımız yer alacak. Gençlerbirliği de projemize destek vermek amacıyla çocuklarımıza forma hediye edeceğini açıkladı. Pazar günü de misafirlerimize Uzungöl ziyareti yaptıracağız. 1 Mayıs'ta da misafirlerimizi Mardin'e uğurlayacağız. Bu projenin devamı olarak da Trabzon'da Mardin'e ziyaretlerimiz olacak. Trabzon ile Mardin arasında bir dostluk köprüsü kurmak, Karadeniz ile doğu illeri arasındaki soğukluğu ortadan kaldırmak için bu proje bir başlangıç olacak. Şehit kaymakam Safitük'ün hayalinin gerçekleşmesinde katkısı bulunan, emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyorum." diye konuştu. 

Bu tür organizasyonların bölge halkının ihtiyacı olduğuna değinen Mardin Trabzonspor Taraftar Derneği Başkanı İbrahim Aydın, terör olaylarının en çok halkı mağdur ettiğinin altını çizerek, 2015 yılında başlattıkları Trabzonspor Mardin Kardeşlik Projesinin daha da gelişeceğini dile getirdi. Trabzon’da üzere çok güzel diyaloglar kurduklarını belirten Aydın şunları söyledi: “Sadece Mardin değil Muş, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hakkari ve Şırnak bu kardeşlik köprüleriyle kardeşlerin birbirine dokunmasıyla terör olaylarının özellikle belinin kırılmasında en büyük aracı olacağına inanıyorum. Bölge insanın terör olaylarından mağdur. Çok büyük zararlar gördüler, artık insanımız bu tür olayları görmek istemiyor. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu her gün bölgede. Gerçekten bölge insanına dokunuyor. Bu da bölge insanına hem cesaret veriyor hem de önümüzdeki günler için umut oluyor. Gençlerimizin sporla anılmasını istiyoruz terörler değil. Faaliyetlerimizi spora, kardeşliğe dönüştürmek istiyoruz.” dedi.

 

İşte şehit kaymakamın el yazısı ile o hayali;