1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. "Selde Yıkılabilir" diye boşalttılar Eğitim Öğretim yapıldı!
"Selde Yıkılabilir" diye boşalttılar Eğitim Öğretim yapıldı!

"Selde Yıkılabilir" diye boşalttılar Eğitim Öğretim yapıldı!

Belediye binasının tehlike dolayısıyla boşaltılması gibi bir durum söz konusu olmadığı açıklandı...

A+A-

Ulusal bir gazetede,Trabzon'un Köprübaşı ilçesine bağlı Beşköy beldesinde "dere yatağında selde yıkılabilir" gerekçesiyle boşaltılan eski belediye binasında eğitim öğretim yapıldığı yönünde haber yayınlanmıştı.


Trabzon Vali Vekili Kamil Sarıaslan, "İddia edildiği gibi belediye binasının tehlike dolayısıyla boşaltılması gibi bir durum söz konusu değil" dedi.

Beşköy Belde Belediye binası olarak hizmet veren yapının 2009 yılında Adnan Kahveci İlköğretim Okulu olarak faaliyete başladığını ifade eden Sarıaslan, "Belediye yeni bina yapınca mevcut binayı da eğitime tahsis ettiler. İddia edildiği gibi belediye binasının tehlike dolayısıyla boşaltılması gibi bir durum söz konusu değil" diye konuştu.

Sarıaslan, okulun çevresinin tel örgülerle çevrili olması durumuyla ilgili olarak, "Çocuklar için emniyet alınmak zorunda. Emniyet alınmasın mı- Haberde bahsi geçtiği gibi bir heyelan, çığ tehlikesi söz konusu değil. Heyelanlı alanla, okulun bulunduğu alanın ne alakası var" dedi.

-"Beldemizde şimdiye kadar çığ yaşandığını görmedim"-

Beşköy Belde Belediye Başkanı Yahya Narmanlı ise 2000 yılından sonra yapılan belediye binasını beldedeki eğitim sorununu çözmek amacıyla boşalttıklarını belirterek, "Belediyemize yeni bir bina yaptık ve mevcut binamızı çocuklarımız taşımalı eğitimde sıkıntı çekmesin diye okul olarak tahsis ettik. Okul olarak kullanılan bina sağlıklı, kalıcı ve yeni bir yapıdır, depreme dayanıklıdır" diye konuştu.

Narmanlı, okulun olduğu alanda çığ tehlikesi bulunduğu iddialarına ilişkin olarak, şunları söyledi:

"Ben 50 yaşın üzerindeyim ve beldemizde şimdiye kadar çığ yaşandığını görmedim. Okulun bulunduğu alan eğitim için uygun mu derseniz, çok uygun değil. Çocukların oynayabileceği uygun bir alan yok. Alan tamamen çocukların güvenliği için tel örgüyle sarılı. Bu söylenebilir ancak okulun dere yatağında olduğu doğru değildir. Okul dere yatağından 60, 70 metre daha yukarıdadır."

Okulun bulunduğu alana kaya düşebileceği iddialarıyla ilgili olarak Narmanlı, "Bölgemiz zor bir coğrafya. Belediye olarak düzenli bir şekilde o bölgede çalışma yapıyoruz. Tehlike arz eden durumlarda müdahalede bulunuyoruz" dedi.