1. YAZARLAR

  2. Gülşah Yıldırım

  3. ‘Sen Anlat Karadeniz’ öyle bir anlattı ki…
Gülşah Yıldırım

Gülşah Yıldırım

Yazarın Tüm Yazıları >

‘Sen Anlat Karadeniz’ öyle bir anlattı ki…

A+A-

Çok eleştirildi, tartışma konusu oldu. Özellikle Karadeniz insanını ikiye böldü. Bir yandan eleştirilirken bir yandan da izlenme rekorları kırmaya devam etti. Evet tahmin ettiğiniz gibi ‘Sen Anlat Karadeniz’ dizisinden bahsediyorum. Öyle ya da böyle reklamı güzel oldu ve başladığı günden beri de en çok izlenen yapımlar arasındaki yerini koruyor. Ki korumalı da bence… Herkesin fikri gibi bu da benim fikrim. Nedenlerinden sadece bir tanesini açıklayacağım…

Sevilen dizinin sevilen oyuncularından Yangazlar’a hayat veren Cem Anıl Kenar ve Furkan Aksoy geçtiğimiz günlerde dizinin resmi Youtube hesabından sosyal medyadan gelen soruları yanıtladır. Birbirinden enteresan soruların arasında şuna benzer bir soru vardı: Sizce bu dizi kadına şiddeti azaltmaya yardımcı olmuş mudur? Bir başka deyişle bu diziden sonra karısını döven erkekler bir adım geri duruyorlar mıdır?

Yangazlar bu soruya çok güzel ve dikkat çeken bir yanıt verdiler:

“Bizce bu diziden sonra kadına şiddet azalmamıştır. Zaten kadını döven kişi bundan ders alacak karakterde olsa o kadını dövmez. Ancak şöyle ki, bu durum karşısında, korktuğu için sessiz kalan kadınlar bilinçlenmiştir. Buna dayanmak zorunda olmadıklarını anlayıp da hakkını arama konusunda bilinçlenmiş birçok kadın olduğunu düşünüyoruz.”

Bu cevap benim çok hoşuma gitti. Çok gerçekçi ve dürüst bir cevaptı çünkü.

İşte bugün okuduğum bir haberde bu sözler aklıma geldi ve yalnızca kadınların değil bu tür olaylara dışarıdan şahit olan insanların da bilinçlendiğini gördüm. Haber şuydu:

“Kocadan sokak ortasında şiddete feci dayak!

Kağıthane'de tartıştığı eşine sokak ortasında vuran kişiye çevredekiler müdahale ederek feci şekilde dövdü.

EŞİNE CADDE ORTASINDA VURMAYA BAŞLADI

Güvenlik kamerasına yansıyan olay Kağıthane Merkez Mahallesi’nde  saat 11.30 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre boşanma aşamasında olan Mehmet T. ile eşi Nevin T. İstanbul Adalet Sarayı’ndaki duruşmadan dönerken cadde ortasında tartışmaya başladı. Mehmet T. yere düşürdüğü eşine bir süre sonra elindeki rulo halindeki kağıtlarla vurmaya başladı. Kadına şiddet devam ederken çevredekiler harekete geçti.

OLAYI GÖREN BİR VATANDAŞ KOŞARAK KAFA ATTI

Olayı gören bir kişi koşarak eşini döven Mehmet T.’ye kafa attı. Mehmet T. aldığı darbe ile yere yığıldı. Kısa sürede olay yerinde çok sayıda kişi toplandı. Gelenler de bir yandan polisi ararken bir yandan da Mehmet T.’yi tutarak kaçmasını engelledi.  Mehmet T. bir süre sonra tekrar ayağa kaldırıldı. Bir az önce kafa atan kişi tekrar kafa darbesiyle Mehmet T.’yi yere yıktı. Aldığı darbeler sonucu yaralanan Mehmet T. kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.”

Nasıl ama?

Evet şiddetin her türlüsü kötü, her türlüsü kabul edilemez. Ama sizce de hak etmedi mi? Ve çok kısa bir süre öncesine kadar seyirci kalınan bu tür olayların sayısı bir hayli fazla… Elbette bugün ve yarın da sokakta karısını döven bir adam(!) gördüğünde asla müdahale etmeyecek insanlar hala vardır. Ama bu olay gösterdi ki, milyonları ekrana kilitleyen televizyon dizilerinin de hakkını yememek lazım. Tıpkı dizide olduğu gibi ezilen bir kadını korumanın erdemini anlamış insanlar da var artık. Eskiden de vardı belki ama şimdi bu insanlar daha çok bence…

İnanın ‘Sen Anlat Karadeniz’, kimin eli kimin cebinde belli olmayan dizilerle kıyaslanamayacak kadar değerli bir proje… Yazanından yönetenine, oyuncusundan set ekibine kadar hepsine teşekkür ediyorum.

Bu arada boşanmak üzere olduğu karısını sokak ortasında döven o şahıs sorgusunun ardından serbest kaldı. Demek ki neymiş efendim? Onun oracıkta cezasını kesenlerin ellerine sağlıkmış… Ancak bu işler yine de böyle olmamalı… Bu yaraya devletin bir çözüm bulması gerekli… (Amin diyelim, belki bir gün bu temennimiz gerçek olur ne dersiniz…! Allah’tan ümit kesilmez…)

Önceki ve Sonraki Yazılar