1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Şenol Güneş'in açıklamaları!
Şenol Güneş'in açıklamaları!

Şenol Güneş'in açıklamaları!

"Ben 12 Yabancıya Karşıyım."...

A+A-

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, takımda 12 yabancı futbolcu bulunmasına ilişkin olarak, kendisinin de 12 yabancıya karşı olduğunu ancak bunu bir sorun olarak göstermek yerine çözüm üretmeleri gerektiğini söyledi.

 Güneş, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında hangi koşulda olursa olsun işine 4 elle sarıldığını belirterek, "Beni üzen tek şey saha sonuçlarıdır, onun dışında beni üzen bir şey olmaz. Bir de Trabzonspor'un geleceği ile ilgili planlamadır. Benim burada varlığım olsa da olmasa da aynı şekilde. Gelecekte Trabzonspor'un marka değerinin büyük, Trabzonspor'un dünya çapında bir takım olmasından, ekonomik gücünün iyi, yarışan takım olmasından uzak kalması halinde ben bunlardan etkilenirim. Benim beklentim takımın daha iyi oynaması, Trabzonspor'a yakışan futbol oynaması. Mesela Gaziantepspor maçında iyi oynamadık. Biz oyunumuzun altında kalınca bundan etkileniyorum. Ama çalışmamla ilgili sorun yok. Ben işimi yine iyi yaparım" dedi.

 

Bu sezon özellikle gidecek ve kalacak oyuncular konusunda işin içine kendisinin de çok katıldığını söyleyen Güneş, "6 artı 2 kuralı olduğu müddetçe bazı arkadaşların kadroya giremeyeceğini, bunun iyi ya da kötü oyunculukla ilgili olmadığını futbolcularla paylaştım. Gidecek ve kalacak oyuncular konusunda çok sağlıklı bir dönüşüm yaptığımız söylenemez. Şu anda 12 yabancımız var. Aslında bir yabancı sorunumuz var. Bunu aşmamız lazım. İster istemez 1-2 yıl sonra bu dönüşümü yapacağız. Bu konuda beni eleştirebilirsiniz, ben de bunu yapamadım. Yetmedi gücüm. Ben 12 yabancıya karşıyım. Ama bunu bir sorun olarak göstermemeli, çözüm üretmeliyiz. Yönetimi suçlamak diye bir şey olmamalı" ifadelerini kullandı.
Colman konusu

Güneş, Arjantinli oyuncu Colman ile ilgili hiçbir sorun olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

 

"Colman, bir maç öncesi gelerek iyi olmadığını ve 15 güne ihtiyacı olduğunu söyledi. Ben de onu iyi gördüğümü söyledim ve kadroya yazdım. O maçta iyi oynamadı. Bir dalgalanma olduğunu düşünerek Elazığspor maçında kadroya almadık. Sonra tekrar konuştuk, hiçbir şey olmadığını söyledi, konu kapandı. Şimdi gayet iyi çalışıyor. Normalde bakarsan o konuda yönetimin hakkını vermek lazım, oyuncuların hiçbir alacağı yok, bana söylenen o. Oyuncuların da sorunu yok ama bir mutsuzluk var, hissediyorsunuz bunu. Özellikle Kardemir Karabükspor maçından sonra bu daha fazla oldu. Karabük'ü yenecektik, yenemedik üstüne bir de Videoton maçları gelince hepsi arka arkaya gelmiş oldu. Düzelsin diye beklerken sonuçların olumsuzluğu özellikle Avrupa Kupaları'ndan elenmek takıma çok ağır geldi. Gaziantep maçı çok rahat kazanabileceğimiz bir maçtı. Bırakın mağlup olmayı, gol yemek dahi aklımıza gelmeyen maçtı ama kaybettik."

 

Portekiz'in Benfica takımından kadrolarına dahil ettikleri Emerson'un sakat olduğuna ilişkin duyumları kendisinin de aldığını ifade eden Güneş, "Bana da olumsuzluk olduğu söylendi. Durumu ne kadar ciddi bilmiyorum. Sahaya çıkınca daha iyi göreceğiz. Emerson'un kariyeri var ama son aşamada. sağlık muayenesi olmadan alınması doğru değil. Orada bir ihmal var görünüyor şu anda. Sakatlığının uzun vadeli oynamaya mani olduğunu düşünürsek ki öyle gözüküyor şu anda gelsin kendisiyle konuşacağız. Kıkırdak sorunu diyorlar, ne kadar oynar ne kadar oynamaz bilmiyorum. Belki oynayacak ama soru işareti. Böyle bir risk var. Muayene olmadan alınmış olduğu görünüyor, ondan sonra muayene edildiği gözüküyor, bu doğru değil tabi" diye konuştu.

 "Ligde oynanan oyun kimseyi tatmin etmiyor"

Güneş, ligde aldıkları birer beraberlik ve mağlubiyetin bekledikleri bir şey olmadığını vurgulayarak, "9 puan alabilirdik ama ligde en fazla 7 puan alan takım var. En büyük transferleri yapan en iyi durumda olanlar gündemi yakalayanlar da bu durumda. Ligin başlarında 5-6 hafta oyuncuların ne vereceği ile ilgili tartışmalarla geçer. Biz bu zamanı iyi kullanmak istiyoruz. Bunu iyi kullanamadık ama tam tersi oldu. Geçen sene de böyle olmuştu, bir ara 10. durumdaydık" dedi.

 

Fenerbahçe ve Galatasaray'ın transfer hanesinde ve oyuncu kadrosuyla önde göründüğünü kaydeden Güneş, "Bu yarışta sorunlu gözüken takımlar Beşiktaş ve Trabzon. Beşiktaş kangren olan sorunlarını kestirip atarak, biz ise ikilem içinde gidiyoruz. Hem onu, hem bunu yapıyoruz. O zaman daha çok sorun oluyor. Beşiktaş bunu yaparak aldığı sonuçlarla moral ve güven yakaladı. Biz de aldığımız sonuçlarla tam tersini yakaladık. Saha sonuçları size ivme kazandırabiliyor ama şu bir gerçek ki ligde oynanan oyun şu anda hiç kimseyi tatmin etmiyor" diye konuştu.

 "Kendimizi şampiyon görüyoruz"

Güneş, şampiyonluğa her yaklaştığınız dönemden sonra bir gerileme yaşadığımız söyleniyor yönündeki soru üzerine, şunları söyledi:

 

"Bir defa biz kendimizi şampiyon görüyoruz. Hukuk da böyle söylüyor. Ben geçen sene oynadığım oyunla ürettiğimle mutlu olduğumu söyledim. Geçen sene kötü oyunumuzu zaman zaman savunamadık. Ama önceki sene kendimizi mutlu hissettik. Çünkü oynadığımız oyun ve aldığımız puan bizi şampiyon olarak gösteriyor. Trabzonspor'un yukarı çıktığı zaman bunu koruma alışkanlığının olmamasının sebebi belli prensip ve ilkelerinin olmaması. Neyi koruyacağımız belli değil. Sonucu birine mal etmek istiyoruz. Şenol Güneş'e veya yönetime mal etmek istiyoruz. Sonra da onun altında kalıyoruz. İlkelerimiz olsa, böyle olmaz. Bu başarının devam ettirilebilir olması gerek. Giden oyuncuların hangisinin gitmesini isterdik. Yabancıları bırakın sadece Türkler için söylüyorum. Ama gitti. Bunu konuşmak bir şey çözmüyor. Bir değişim oldu, şimdi bu değişimi yeniden nasıl yapacağız. Benim şu anda yapmaya çalıştığım şey bunu toparlayabilmek."

 Milli takım

Şenol Güneş, (A) Milli Futbol Takımı'nın enteresan bir grupta yer aldığını belirterek, şunları kaydetti:

 

"Aslında kolay gibi gözüküyor, Hollanda ile çekişeceğiz gibi görünüyor. Hollanda'daki maçlar iyi bitirse grup birinciliği için çekişebiliriz. Hollanda marka değeri iyi bir takım olmasına karşın sıkıntılı bir geçiş döneminde. Teknik direktör ve oyuncu kadrosunun değişikliğinin olduğu bir dönem yaşıyor. Bizim de şu anda belli oyuncular formda gözüküyor. Eğer bu maçı iyi kullanabilirsek öne geçeriz. Ama şöyle sıkıntımız var, o yanılgıyı da görüyoruz. Macaristan, Romanya'nın da aynı sürprizi bize yapma şansı doğabilir. Her ne kadar biz daha iyi gözüküyorsak da Türkiye olarak bunu hep yaşadık. O yüzden enteresan bir grup, bir bakarsın birinci olacakken üçüncü dördüncü de olabilirsiniz. O bakımdan dikkatli olunmalı."