1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sepsis her yıl 8 milyon kişiyi öldürüyor!
Sepsis her yıl 8 milyon kişiyi öldürüyor!

Sepsis her yıl 8 milyon kişiyi öldürüyor!

Ölümlerin yüzde 10-15'i erken teşhisle önlenebiliyor.

A+A-

Sepsis hastalığı insanları tehdit ediyor... Türk Yoğun Bakım Derneği Üyesi Doç. Dr. Murat Yılmaz, vücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği kontrolsüz yanıt ile kendi doku ve organlarına zarar vermeye başlamasıyla ortaya çıkan sepsis hastalığının dünyada her yıl yaklaşık 8 milyon kişinin ölümüne yol açtığını belirtti.

Yılmaz, hastalığın erken tanı konularak tedavi edilmemesi halinde birçok organda yetmezliğe ve yüksek oranda ölüme yol açtığını ifade ederek, şunları belirtti:

"Sepsis her yıl dünyada yaklaşık 8 milyon kişinin ölümüne neden oluyor. Hastalık yalnız erişkinlerde değil çocuklarda da önemli ölüm nedenlerinden birisidir. Sepsis yılda 5 milyondan fazla yenidoğan ve çocuk ölümüne de yol açıyor. Hastalığın Türkiye'de ne sıklıkta görüldüğü ve ne kadar ölüme yol açtığı ile ilgili resmi rakamlar ise mevcut değil."

"HER BİR SAATLİK GECİKME ÖLÜM RİSKİNİ YÜZDE 8 ARTIRIYOR"

Araştırmaların, sepsis kaynaklı ölümlerin yüzde 10-15'inin erken teşhisle önlenebildiğini gösterdiğini vurgulayan Yılmaz, tanı ve tedavide yaşanacak her bir saatlik gecikmenin hastalıktan ölme olasılığını yüzde 8 artırdığını, rahatsızlığa karşı farkındalık çalışmalarının önemli olduğunu kaydetti.

Yılmaz, hastalığın ulusal bütçelere getirdiği yükün de oldukça fazla olduğunu aktararak, şöyle dedi:

"ABD'de her yıl 20 milyar dolar, Almanya'da ise 5 milyar dolar sepsisli hastaların hastane giderlerini karşılamak için ayrılıyor. Hastalık için yapılan hastane giderleri her yıl yüzde 12 artmaktadır. İnsan hayatını bu kadar bu kadar ciddi şekilde tehdit eden ve büyük harcamalara neden olan hastalık için Türk Yoğun Bakım Derneği farkındalık çalışmalarıyla dikkati çekiyor."

HASTALAR DENEYİMLERİNİ ANLATTI

Doğum sonrası sepsis teşhisi konulan Şeyda Ergene, 26 gün yoğun bakımda kaldığını belirterek, "Solunum ve böbrek fonksiyonlarının yetersiz kalmasıyla uzun süreli bir tedavi süreci geçirdim. Sonrasında 2 yılda 4 ameliyat oldum. Şu anda sağlık durumun çok iyi ama o günlerde çok zor bir dönemden geçtim" dedi.

Akciğer kaynaklı sepsis sonucu 71 gün yoğun bakımda kalan Osman Yılmaz da yoğun bakımdaki 71 günün sadece son 10 gününü hatırlayabildiğini dile getirdi.

Yılmaz, hastalıktan sonra bir yıl boyunca sıkıntı yaşadığını şimdi sağlık durumunun iyi olduğunu sözlerine ekledi.