1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sevgilisi olan dul kadına maaş verilir mi?
Sevgilisi olan dul kadına maaş verilir mi?

Sevgilisi olan dul kadına maaş verilir mi?

Sevgilisi olan dul kadına maaş verilir mi?

A+A-

16.2.2012 tarihinde 2012/06 sayı ile yayınlanan Genelgeye göre 3294 sayılı Kanununa ve de 29.12.2011 tarihli ve 2011/08 sayılı "Fon Kurulu" kararı ile muhtaç dul kadınlara yardım başlatıldığı görülmektedir. Genelgede aylık 250 TL tutarında ve 2 aylık periyotlarla düzenli olarak yapılacak yardımdan yararlanma ile ilgili sürecin yer aldığı bölümdeki 7 nci madde "Başvuru sahibinin muhtaçlığı ve düzenli sosyal yardım verilmesinin uygunluğuna ilişkin Mütevelli Heyeti tarafından karar verilir." şeklindedir.

 

Genelgenin "Düzenli Sosyal Yardımın Fesih Edilmesine İlişkin Süreç" ile ilgili bölümünde ise bu düzenli sosyal yardımın 4 koşulun gerçekleşmesi halinde Mütevelli Heyeti kararı ile fesih edileceği de belirtilmektedir.

 

Bu bağlamda;

 

1-Eşi vefat etmiş olan kadının tekrar evlenmesi,

 

2-Sistem üzerinden aylık yapılan sorgulamalarda hak sahibinin muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi,

 

3- Sosyal inceleme Raporu doğrultusunda muhtaçlık durumunun değiştiğinin tespit edilmesi,

 

4- Resmi evlilik bağı olmaksızın fiili olarak birlikte yaşamanın tespit edilmesinin de yardımın kesilmesinde bir koşul olarak gösterilmiştir.

 

Buna göre, kadının tekrar evlenmesi, nikah kıydırmasa bile fiili olarak bir erkekle yaşadığının tespit edilmesi ya da muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının saptanması halinde yardımlar iptal edilmektedir.

 

Genelgeye göre, eşi vefat etmiş kadınlara düzenli sosyal yardımlar şu şekilde işlemektedir;

 

- Hedef kitledeki kadınlar, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı oldukları il/ilçe sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuracak.

 

- Başvurudan itibaren tüm işlemler, Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden yürütülecek.

 

- Sistemde dosyası bulunanların, durumu güncellenecek ve mütevelli heyetine gönderilecek.

 

- Dosyası bulunmayanlar için dosya oluşturulacak. Hane ziyareti yapılarak, sosyal inceleme raporu düzenlenecek yine mütevelli heyetine gönderilecek.

 

- Başvuru sahibi çalışabilecek durumdaysa İŞKUR'a kaydı yapılacak.

 

- Yardım yapılıp yapılmayacağına mütevelli heyeti karar verecek.

 

- Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, nakdi yardımı bankaya yatıracak.

 

- Hak sahiplerinin sosyo-ekonomik ve medeni durumlarında değişiklik olup olmadığı, her ay sistemden yapılacak sorgulamalar ve her yıl yapılacak sosyal incelemelerle takip edilecek.