1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sevgilisiyle yaşayanlara vergi
Sevgilisiyle yaşayanlara vergi

Sevgilisiyle yaşayanlara vergi

Aynı evde yaşadığınız insanla akrabalık bağınız yok ise...

A+A-

Aynı evde yaşadığınız insanla akrabalık bağınız yok ise evin emsal kira bedelinin yarısı sevgilinizden elde ettiğiniz kira geliri sayılıyor.

Başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde projelerden konut satın alanların tapuları gecikmeli çıkıyor. Bu arada vatandaş evi teslim alıp kiraya vermiş buradan gelir sağlamış oluyor. Çoğu kimse beyanname verme şartını tapuya bağlıyor ve tapu almadan beyanda bulunmuyor. Oysa gelir vergisinin şartı tapu değil gelir elde etmek. Bu nedenle tapu almasanız bile elde ettiğiniz kira gelirini beyan etmek zorundasınız. Projelerden alınan bu evler için zaten 5 yıl dolmadığı için satın alma bedelinin yüzde 57’si düştüğünde veya banka kredisine ödenen faiz indirildiğinde vergi kalmıyor. Ancak beyanname vermezseniz bunlardan da yararlanamaz boşuna ceza yemiş olursunuz.

 

Kira vergisi beyanname verme süresi 25 Mart akşamı sona eriyor. Verginin ilk taksidinin ödemesi ise 31 Mart akşamı son buluyor. Beyanname vermeyenler her şeyden önce ilk olarak 3.600 liralık istisnadan yararlanamaz. Yine de beyanı unutanların Vergi Usul Kanunu’nda yer alan ‘Pişmanlık’ ve ‘Islah’ hükümlerinden yararlanarak beyanda bulunmaları da mümkün. Vergi dairesine dilekçe verilmesi ve dilekçenin verildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde hiç verilmemiş beyannamenin verilmesi ya da eksik veya yanlış yapılan vergi beyanının düzeltilmesi ve ödeme süresi geçmiş verginin aynı sürede ödenmesi halinde bu mükellefler de konut istisnasından yararlanacak ve gecikmeden dolayı adlarına vergi ziyaı cezası kesilmeyecek. Ancak yine de pişmanlık zammı uygulanacak ve birinci derece bir kat usulsüzlük cezası kesilecek. Eğer vergi dairesi yakalarsa iki kat birinci derece usulsüzlük cezası kesilir ayrıca gecikilen her ay için gecikme ödersiniz.